poslanec Ľubomír Lintner na krajskú prokuratúru v Bratislave.
Tretie oznámenie avizoval aj predseda HZDS Vladimír Mečiar, jeho hovorkyňa Magdaléna Fajtová povedala, že Mečiar ho podá v týchto dňoch.
Oznámeniami sa bude zrejme naraz zaoberať jeden vyšetrovateľ na Úrade boja proti korupcii. Hovorca ministerstva vnútra Boris Ažaltovič povedal, že sa už obrátili na Generálnu prokuratúru, aby koordinovali postup.
Lintnerovo oznámenie už dostal konkrétny prokurátor, ale zrejme sa ním bude zaoberať Úrad špeciálnej prokuratúry, lebo ide o poslancov. Ten ho potom môže odstúpiť vyšetrovateľovi na Úrade boja proti korupcii a prípad sám dozorovať.
Lintner povedal, že oznámenie podal kvôli výrokom Roberta Fica, Zuzany Martinákovej a Pavla Ruska. Vyšetrovateľovi predloží ich výpovede z médií. Tak mu to poradil minister zdravotníctva Rudolf Zajac, ktorý sám podal trestné oznámenie o podozrení z kupčenia s hlasmi kvôli zdravotníckej reforme.
Lintner predpokladá, že prokuratúra nič nevyšetrí, lebo vie, že v súvislosti s podporou pre jeho klub a prechodu poslancov sa trestný čin nestal. "Keď môže Martináková slobodne odísť do opozície, Jarjabek s Tkáčom slobodne odísť do Smeru, prečo by niekto slobodne nemohol začať podporovať náš klub?"
Minister Palko podal trestné oznámenie, pretože "považuje takúto situáciu za morálne neúnosnú a ako minister vnútra nemôže ostať nečinný, ak niekto verejne naznačuje, že sa pri získavaní poslancov páchajú trestné činy korupcie".
Polícia si bude predvolávať ako svedkov rôznych poslancov, najmä však Roberta Fica, ktorý o kupčení začal hovoriť ako prvý a spomínal 15 miliónov. Fico však zároveň hovorí, že prepísanie podielu vo firme na príbuzného alebo zákazka v štátnej sfére nemusí byť vždy trestným činom.
Hovorkyňa Generálnej prokuratúry Svetlana Husárová neodpovedala na otázku, či vyšetrovanie takýchto trestných oznámení nie je mrhaním času a síl. "Prokuratúra sa nebude vyjadrovať k tomu, aké pohnútky vedú politikov k podávaniu oznámení, pretože to nie je predmetom jej činnosti."
Vyšetrovatelia buď začnú trestné stíhanie vo veci a obvinia konkrétne osoby, alebo prípad odložia. Tak to bolo aj v prípade podozrení pri prijímaní zdravotníckej reformy, kde sa nepodarilo zistiť žiadnu korupciu. Spravidla totiž platí, že korupcia sa vo väčšine prípadov dá odhaliť len vtedy, ak ju niekto oznámi ešte predtým, ako sa má stať, a nie spätne.
Autor: mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.