rozmerov. Hľadači pokladov sa na ostrov rozbehli v pondelok po tom, čo čílska bezpečnostná spoločnosť Wagner ohlásila, že vďaka hĺbkovému skenovaniu povrchu ostrova objavila legendárnu pirátsku skrýšu plnú šperkov a zlatých mincí.
Ostrov Robinson Crusoe leží 600 kilometrov západne od čílskeho pobrežia v Tichom oceáne. V minulosti slúžil ako útočisko pre korzárov križujúcich oceán, rovnako tu býval i škótsky stroskotanec Alexander Selkirk, predloha spisovateľa
Daniela Defoea, ktorý vytvoril Robinsona. Podľa legendy španielsky navigátor Juan Esteban Ubilla y Echeverria ukryl na ostrov poklad, ktorý v roku 1715 piráti ešte značne doplnili. Neskôr ho našiel britský moreplavec Cornelius Webb, ktorý ho zakopal na inej strane ostrova. Legenda ďalej hovorí, že v poklade, ktorý váži 800 ton, by mali byť i dva pápežské prstene a šperk známy ako Ruža vetrov.
Členovia výskumného tímu veria, že sa im podarilo presne lokalizovať miesto, kde poklad odpočíva pod zemou. "Je to najväčší poklad v histórii," povedal vedúci výskumu. Ako dodal, výkopové práce sa začnú hneď ako na to firma od
úradov dostane povolenie. Odhaduje sa, že poklad by mal mať hodnotu 320 miliárd korún.
Ostrov so 600 obyvateľmi je súčasťou súostrovia Juan Fernandez a Čile ho spravuje ako národný park. Ako uviedla spoločnosť hľadajúca poklad, časť z neho venuje na charitu, pretože jej nejde o nič iné ako o spropagovanie ich robota. Polovica pokladu by mala pripadnúť obyvateľom ostrova, z ktorých každý by mal dostať v prepočte viac ako 256 miliónov korún.
Autor: SITA/AFP
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.