zo školského reaktoru Českého vysokého učení technického (ČVUT) do Ruska. Je to súčasť americko-ruského projektu výmeny paliva za bezpečnejšie, menej obohatené. Policajti asistovali naloženiu troch kontajnerov na neoznačený kamión a zaisťovali transport na letisko v Prahe-Ruzyni, odkiaľ ruský vojenský špeciál kontajnery odviezol do Dimitrovgradu neďaleko kazašských hraníc.
Ako včera o prípade podrobne informovali české Lidové noviny (LN), 14 kg vysoko obohateného uránu s 36-percentným podielom uránu 235 používala Jadrová a fyzikálno-inžinierska fakulta ČVUT v školskom reaktore VR-1 Vrabec v Prahe-Tróji. Podľa amerického Národného úradu pre jadrovú bezpečnosť bolo toto množstvo „významné" pre výrobu jadrovej zbrane. Medzinárodná agentúra pre jadrovú bezpečnosť uvádza, že na výrobu malej atómovej bomby je potrebných asi 25 kilogramov obohateného uránu.
S iniciatívou výmeny paliva prišli Američania. V rámci projektu za peniaze amerického ministerstva energetiky vymieňajú palivo v univerzitných reaktoroch za menej rizikové. Nové palivo, ktoré ČVUT dostane do dvoch týždňov, bude obsahovať uránu 235 menej než 20 percent. Menej kvalitné palivo však nebude pre reaktor predstavovať žiadne obmedzenie. Doteraz bolo v rámci americko-ruského projektu expedované do Ruska obohatené palivo z menších reaktorov v Srbsku, Rumunsku, Bulharsku, Uzbekistane a Lotyšsku. Na konci roku 2004 šesť kilogramov obohateného uránu bolo do Ruska prevezených aj z Ústavu jadrového výskumu v Řeži neďaleko Prahy. V ďalších piatich rokoch budú nasledovať transporty z Poľska, Kazachstanu a Vietnamu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.