tým, že bude stále chladnejšie a veternejšie a na takýto čas musíme pripraviť aj svoju záhradku.
Aj napriek tomu, že sa po horúcom lete sezónne rastliny spamätali, a niektoré aj kvitnú, je čas myslieť na budúcnosť. Dávajte pozor na predpoveď počasia, lebo koncom septembra už môžu prísť aj mrazy, ktoré by zničili kvety, ktoré zdobili vaše balkóny a terasy (fuchsie, oleandre, muškáty, durmany a ďalšie). Včas ich odneste do chladnej svetlej miestnosti, kde nebude mrznúť. Pestrofarebné letničky odkvitajú a kto chce mať aj ďalej kvitnúci balkón musí zasadiť do nádob stálozelené rastliny a kvety odolávajúce slabším mrazom (vres, chryzantémy, brečtan).
Dobre vyčistite dlažbu na terase - jesenné vlhké počasie podporuje rast machov a rias, vďaka ktorým by jej povrch stal klzký. Skontrolujte a postavte nový kompostér. Prichádza obdobie, kedy ho naplníte až po okraj. V žiadnom prípade ale do kompostu nedávajte listy napadnuté chorobami. Teplé a vlhké prostredie by ich vývoj urýchlilo a vy by ste si vytvorili ohnisko infekcie, ktoré by sa neskôr rozšírilo na celú záhradu. Ošetrite kovové spoje na pergolách, veraje dverí a okien záhradného altánku či kôlne, garáže, pivnice. Letný nábytok, ktorý už nebudete potrebovať, odložte.
Venujte dostatok pozornosti a času odstraňovaniu odkvitnutých kvetov a nechávajte iba časti rastlín, ktoré vyzerajú aj v zime dobre - napr. makovice či iné dekoratívne plody. Rastlinám môžete prisypať draslík, ktorý im pomôže prezimovať. Chúlostivé druhy prihrňte a pozakrývajte lístím. Môžete tiež vysadiť nové trvalky a kríky. Niekoľko týždňov vopred pripravte pôdu pre jesennú výsadbu. Vybrané miesto prerýľujte, odburiňte a obohaťte kompostom alebo špeciálnym substrátom, vhodným pre vysádzaný druh. Je správny čas vysadiť jarné cibuľoviny. Môžete si tiež pripraviť levanduľu. Päť až osem centimetrov dlhé vrcholové odrezky do polovice zbavte listov a zapichujte do priepustného a stále vlhkého substrátu. Nádoba s odrezkami zatiaľ môže stáť vonku v tieni, ale v zime ju postavte na svetlé chladné miesto v dome alebo do studeného pareniska.
Začíta čas pre výsadbu ihličnanov a stálozelených drevín. Pôda je už vlhšia, ale ešte dosť teplá na to, aby nové stromčeky či kríky dobre zakorenili. Môžete urobiť rez stálozelených živých plotov. Nezabúdajte, že živý plot sa strihá šikmo, tak aby základ bol širší než je koruna. Iba tak sa i k sponým vetvám a listom dostane svetlo a nezhnednú. Aj keď sú dni už chladnejšie, nesmieme zabúdať na zalievanie. Skôr, než každý deň, polievajte iba raz v týždni, ale dôkladne, aby sa voda dostala až ku koreňom. Drevinám, ktoré ste tohto roku vysadili, tak výrazne zvýšite šancu na prezimovanie.
Ak máte v záhrade jazierko, pravidelne ho hrabľami vyčistite. Priebežne odstraňujte odumierajúce listy lekna a iných vodných rastlín. Aby vás nerozčuľovali listy, ktoré budú opadávať stále viac a viac, odporúčame na hladinu natiahnuť jemnú sieť, ktorá listy nepustí do vody. Sieť raz za pár dní stiahnite aj s listami, vytrepte ju a natiahnite späť.
Autor: jv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.