V derby začali sezónu lepšie Sviťania

Sportnet|3. okt 2005 o 00:00

Košice - Najvyššia sútaž basketbalistov odštartovala uplynulý víkend zápasmi 1. kola. Vo východoslovenskom derby si Sviťania poradili so Sláviou TU

Košice a Spišská Nová Ves porazila na vlastnej palubovke Nitranov.

Svit - Košice 74:64 (18:16, 16:15, 18:17, 22:16)

Svit - Premiérový zápas novej sezóny začali vo východoslovenskom derby oba kolektívy opatrne a pozorne sa strážili. Domáci si hneď od úvodných minút vypracovali mierny náskok, ale hostia neustále kontrovali. V druhej štvrtine išli Košičania dokonca do štvorbodového vedenia (21:25), ale Sviťania šnúrou jedenástich bodov opäť získali prevahu (32:25). Úvod druhého polčasu sa podobal tomu prvému ako vajce vajcu a Podtatrancom sa nedarilo vypracovať si viac ako štvorbodový náskok, s ktorým nastupovali aj do záverečnej desaťminútovky. Tú začali excelentne a hneď na jej začiatku odskočili svojmu súperovi na rozhodujúcich desať bodov (60:50). V závere sa potom vyfaulovali domáci Klein i kapitán Znanec a na druhej strane ešte predtým hosťujúci Bučák, ale na zaslúženom desaťbodovom víťazstve hostiteľov to už nič nezmenilo.

CHEMOSVIT: Sedmák 18, Znanec 15, Suja (2 trojky) 14, Jankovič (1) 11, Pažický (1) 7, Klein 4, Kmetoni 3, Žudel 2. SLÁVIA TU: Mišinský 15, Ivan 13, Zabavník (2) 12, Bučák 8, Marcinko 6, Kováč a Halahija po 4, Probala 2. TH: 21/16 - 26/18, fauly: 25 - 28, trojky: 4 - 2, rozhodovali: Zubák, Hlinka, 400 divákov, štvrtiny: 18:16, 16:15, 18:17, 22:16.

Richard HUDEČEK

Sp. Nová Ves - Nitra 101:86 (23:17, 55:41, 71:65)

Spišská Nová Ves Hneď v prvom zápase sezóny privítali Spišiaci na svojej palubovke úradujúceho majstra Slovenska. Už prvá štvrtina naznačila (23:17), že domáci zo súpera nemajú žiadny strach a ani rešpekt. Hneď v prvých minútach si Novovešťania vypracovali mierny náskok, ktorý hostia len doťahovali. Skóre prvého polčasu 55:41 naznačovalo, že prvé stretnutie sezóny bude jasne v réžii domácich.

Po prestávke Nitra prepla na vyššie obrátky, darila sa im streľba z diaľky a postupne sťahovali náskok. Na začiatku štvrtej štvrtiny bolo na ukazovateli skóre 71:70 a črtala sa dráma. Rozhodujúci záverečný finiš však lepšie zvládla Spišská Nová Ves a diváci sa dočkali aj vytúženej stovky. Za predvedený výkon hlavne v prvej štvrtine a v závere stretnutia si Novovešťania víťazstvo zaslúžili, ale výrazne sa pod neho podpísala nová posila Vladimír Hovaňák, ktorý bol v útoku a hlavne zakončení na neudržanie.

SP. NOVÁ VES: Rybár 1, Novotný, Pešta 15, Kuchárek 4, Rusnák, Demečko 14, Kragič 14, Czako 6, Myrda 10, Hovaňák 35, Repaský, Bečarik 2. Najviac bodov za hostí: Ridzoň 16, Dimavičius 15, Nixon 14. TH: 28/21 - 32/20, fauly: 28 - 28, trojky: 4 - 8, rozhodovali: Hričišin a Lukáč, 900 divákov.

Jozef PETRUŠKA

Zostávajúce výsledky:

Handlová - Levice 76:68 (39:42). Komárno - Prievidza 79:65 (42:23). Inter Bratislava - Lučenec 81:84 (48:42).