sú dielom samovražedných útočníkov. Informoval o tom včera novinárov šéf protiteroristického oddelenia indonézskeho ministerstva bezpečnosti Ansjád Mbai.
"Indikácie vedú k tomu, že išlo o samovražedné útoky. Našli sme hlavy odtrhnuté od tiel a všetky sa nachádzali v oblasti výbuchov," upresnil Mbai. Podľa neho sú zo zorganizovania útokov podozriví dvaja malajzijskí utečenci. Traja atentátnici vošli v sobotu večer do preplnených reštaurácií na Bali vo vestách s odpaľovacími zariadeniami. "Videl som ich telá. Všetko, čo po nich zostalo, sú len hlavy a chodidlá. Podľa týchto dôkazov sa môžeme domnievať, že výbušniny mali upevnené na opasku," dodal indonézsky predstaviteľ. Podozriví Malajzijčania Azaharí bin Husín a Núrd Muhammad Tup sú najhľadanejšími teroristami v Indonézii od útokov na Bali v roku 2002, pri ktorých došlo o život 202 ľudí, väčšinou cudzincov. Obidvaja - údajní kľúčoví členovia organizácie Džamáa Islámíja, napojenej na al-Káidu - sú obviňovaní aj zo zosnovania útokov na Bali spred troch rokov, ako aj z ďalších dvoch atentátov v indonézskom hlavnom meste Jakarta v rokoch 2003 a 2004. Tieto útoky tiež spáchali samovražední útočníci. "Modus operandi sobotňajších útokov je rovnaký ako pri predošlých prípadoch. Máme podozrenie, že za nimi stoja Husín a Tu," dodal Ansjád Mbai.
Viaceré vlády celého sveta už spontánne ponúkli Indonézii pomoc: napr. Austrália lekárske tímy, Británia záchranárske oddiely, Spojené štáty a Nový Zéland vyjadrili ochotu všemožne pomôcť pri pátraní po teroristoch, ktorí sú za tromi takmer simultánnymi útokmi s najmenej 26 obeťami na životoch a vyše sto zranenými.
Bombové útoky na indonézskom ostrove Bali odsudzujú politici na celom svete. Generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana "zronila skutočnosť, že dejiskom vyčíňania teroristov sa stalo opäť Bali." Ministerka zahraničných vecí USA Condoleezza Riceová útoky odsúdila a ubezpečila, že USA stoja na strane indonézskeho ľudu a vlády v snahe dostať osoby zodpovedné za teroristické akty pred súd. Atentáty na ostrove Bali odsúdila v osobitnom prehlásení aj nemecká vláda. Oficiálne miesta v Londýne oznámili, že britský premiér Tony Blair ponúkol Indonézii v osobitnom posolstve prezidentovi Susilovi Yudhoynovi Indonézii svoju podporu a vyjadril spoluúčasť s obeťami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.