prišiel v sobotu do Košíc Pavol Hrušovský. Aj keď upršané počasie urobilo škrt týmto plánom, s predsedom NR SR a KDH sme sa aspoň na chvíľu porozprávali o aktuálnych problémoch na celoštátnej, no i miestnej úrovni.
V sobotu popoludní malo byť na Aničke športové popoludnie s KDH, no kvôli zlému počasiu ste ho museli zrušiť. Nie je to trest od pánbožka za to, že ste navzdory vašim pôvodným predsavzatiam nepodporili predčasné voľby?
- (smiech) Pán Boh má určite omnoho väčšie a dôležitejšie starosti ako sa starať o počasie pri našich mítingoch. Ale možno bude platiť, že po zlom začiatku bude dobrý koniec a aj takto to môžeme ospravedlniť, že dnes nám nevyšlo počasie. V politike úspech nemôže nikdy záležať na počasí.
Keby ste sa mali zahrať na prognostika, predpokladáte, že súčasná vláda bude schopná dovládnuť až do konca volebného obdobia alebo skončí skôr, keď sa napríklad nepodarí prijať štátny rozpočet?
- Politická situácia u nás je veľmi zložitá a vzťahy medzi stranami, bez ohľadu na to, či koaličnými alebo opozičnými, sú dosť komplikované. Dnes sa táto situácia prejavuje pri rokovaniach o podobe budúcoročného štátneho rozpočtu. V tejto chvíli si musíme položiť otázku, či by predčasné voľby pomohli Slovensku a čo by sa mohlo stať, keby vznikla vládna kríza. Treba zodpovedne zvážiť každý krok. Pred dvoma týždňami tu bola situácia, že ústavný systém na Slovensku bol nefunkčný a parlament prestal vykonávať svoje právomoci. Vtedy sme zareagovali na tento problém jediným správnym a zodpovedným prostriedkom a tým bolo konanie predčasných parlamentných volieb. Keďže sa parlament stal funkčným a začal prijíma ť rozhodnutia, situácia sa výrazným spôsobom posunula. To však neznamená, že KDH netrvá na tom, že predčasné voľby sú najlepším riešením súčasnej situácie. Na druhej strane musím y vyjadriť ľútosť nad tým, že SDKÚ ako jedna z koaličných strán toto riešenie nepodporila. Keďže sa cítime byť viazaní koaličnou zmluvou a nechceme ju porušiť, aby sme sa nestali dôveryhodným subjektom, nepodporíme v parlamente návrhy na skrátenie volebného obdobia, čo vytvára šancu na dovládnutie v tomto volebnom období.
Ak hovoríme o rozpočte a budeme parafrázovať premiéra M. Dzurindu, bude to dobrou správou pre Slovensko, že rozpočet nebude celkom závisieť od vôle koalície, ale od toho ako sa "vyspia" nezávislí poslanci?
- Odmietam akékoľvek obchody s peniazmi zo štátneho rozpočtu na kupčenie s poslancami! Takýto postoj sme vyjadrili aj na rokovaniach o návrhu zákona o štátnom rozpočte. Od žiadnej politickej strany som nepočul, žeby sme mali akúkoľvek čiastku z objemu peňazí vyčleniť výlučne pre záujmy nezávislých alebo iných poslancov, ktorí by boli ochotní za takýchto podmienok podporiť štátny rozpočet.
Znamená to teda, že ani koruna nebude vyčlenená v ich prospech, aby ich hlasy rozhodli o prijatí rozpočtu?
- Rozpočet bude predložený vládou do NR SR. Poslanci majú v rukách všetky rozhodnutia a môžu návrh zákona meniť, ale predtým ja odmietam akékoľvek individuálne dohody s poslancami.
Minister financií Ivan Mikloš tvrdí, že má 4 miliardy na priority pre koaličných partnerov, no tí vrátane vás pre seba žiadajú 20 miliárd. Aké budú priority KDH a koľko ste z nich ochotní "zľaviť"?
- Priority sú v prvom rade tie, ktoré reprezentujú naši predstavitelia vo vláde, teda chceme, aby boli uspokojené požiadavky rezortov školstva, vnútra a spravodlivosti. Tam niekde vedieme diskusiu, ktorá zatiaľ neznamenala dohodu pri rokovaniach medzi jednotlivými stranami. Nestanovili sme si žiadne vyslovene žiadne stranícke priority, na ktorých by sme trvali, poprípade by mal na nich stroskotať návrh štátneho rozpočtu. Našou dlhodobou prioritou je rodina a tam hľadáme kompromisy.
V sobotu ste predstavili vášho kandidáta na predsedu KSK R. Bauera. Kde vidíte jeho hlavné prednosti oproti ostatným už známym kandidátom na tento post?
- Iných kandidátov nebudem hodnotiť. Môžem len vychádzať z osobných skúseností a poznanie R. Bauera, ktorý je skúseným politikom nielen regionálnym. Zastával funkcie v NR SR, bol košickým primátorom , toto sú všetko odborné a politické predpoklady na zastávanie tejto dôležitej funkcie. KDH ani nachvíľu nezaváhalo jeho nominovaní. Občania kraja sa za tie štyri roky mohli presvedčiť o jeho schopnosti odborne a kvalitne vykonávať svoju funkciu.
Nedávno minister dopravy P. Prokopovič vyhlásil v našom denníku, že diaľnice a rýchlostné cesty sa budú stavať tam, kde budú investori a ako príklad spomenul Žilinu. Stotožňujete sa s jeho postojom?
- Investori a diaľnica sú spojenými nádobami. Ja by som to neoddeľoval a ani by som to neviazal. Potenciálni investori u nás skúmajú všetky podmienky efektívneho investovania. Som presvedčený, že vždy je pre nich atraktívnejšie prostredie tam, kde je vybudovaná zodpovedajúca infraštruktúra. Preto sa skôr prikláňam k tomu, aby sme ponúkli cesty a z toho mi vyplýva, že potom by bol aj väčší záujem investorov o Košický alebo Prešovský kraj. Nie som však toho názoru, žeby vláda znevýhodňovala východ republiky, naopak sa snaží zohľadňovať isté regionálne rozdielnosti. Vláda chce, aby tu prichádzali noví investori a vytvárali sa tu nové pracovné príležitosti.
Mesto Košice nedávno dostalo od ministerstva obrany budovu bývalých Malinovského kasární. Vaši poslanci v Košiciach chcú, aby kasárne boli bezodplatne prevedené do vlastníctva UPJŠ a Katolíckej univerzity, a to aj napriek tomu, že by sa dali predať vo verejnej súťaži a utŕžené prostriedky by znížili 1,3 miliardové zadĺženie mesta. Súhlasíte s týmto ich zámerom?
- Nechcem sa vyhovárať, no nepoznám detailne tento problém. Je to však v kompetencii našich mestských poslancov a som presvedčený, že sa rozhodnú tak, aby to bolo čo možno najvýhodnejšie pre mesto a občanov Košíc.
Takže z pohľadu KDH je čo lepšie, dať to zadarmo univerzitám alebo predať to a znížiť dlh mesta?
- Je to v právomoci našich poslancov. Tí sú dostatočne spôsobilí na to, aby celú vec posúdili a rozhodli sa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.