spôsobuje baktéria Helicobacter pylori. V Štokholme to včera oznámila Švédska kráľovská akadémia. Vedci v roku 1982 urobili pozoruhodný a neočakávaný objav, že zápal žalúdka, známy ako gastritída, a vredy žalúdka a dvanástnika, teda peptické vredovité ochorenie, spôsobuje baktéria Helicobacter pylori, uvádza sa v zdôvodnení akadémie. Baktéria spôsobuje viac ako 90 percent dvanástnikových vredov a asi 80 percent žalúdočných vredov. Baktériou H pylori sú infikované asi dve tretiny svetovej populácie, u väčšiny sa však žiadne symptómy neobjavia.
Baktéria zvyšuje predispozície pre rakovinu žalúdka, ktorá je druhou najrozšírenejšou príčinou úmrtia na rakovinu. "Vďaka priekopníckemu objavu Marshalla a Warrena peptické vredové ochorenie už nie je chronický stav, ale choroba, ktorú možno liečiť krátkym nasadením antibiotík a liekov utlmujúcich vylučovanie žalúdočnej kyseliny," dodala komisia.
Pred objavom bol za hlavné príčiny vzniku vredov v tráviacom trakte považovaný stres a nezdravý životný štýl. Warren, patológ z Perthu, pozorovaním objavil prítomnosť baktérie špirálovitého tvaru kolonizujúcej spodnú časť žalúdka u asi 50 percent pacientov, na ktorých sa urobili biopsie. Pritom urobil dôležité zistenie, že príznaky zápalu sú vždy prítomné v žalúdočnej sliznici blízko miest, kde bolo vidieť baktériu. Warrenove objavy upútali pozornosť Marshalla a obaja spoločne iniciovali výskum tkanív stovky pacientov a dospeli k prelomovému zisteniu. Warren, narodený v roku 1937 v Adelaide, a Marshall, narodený v roku 1951 v Kalgoorlie, si rozdelia čiastku desať miliónov švédskych korún. Cenu odovzdajú na slávnostnom obrade v Štokholme 10. decembra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.