deň. Oznámili to diplomatické zdroje v Luxemburgu s tým, že s textom súhlasí aj Rakúsko, ktoré doteraz dohodu blokovalo. Ministri však čakali na stanovisko Turecka.
Prvé správy z Ankary hovorili, že turecká vláda súhlasila s dohodnutým mandátom a jej delegácia je na ceste do Luxemburgu. Neskôr však hovorca tureckého premiéra informoval, že dohodu sa stále nepodarilo dosiahnuť a nie je jasné, kedy turecký minister zahraničia Abdullah Gül pocestuje do Luxemburgu. Ani britské predsedníctvo nechcelo zatiaľ potvrdiť, že 25 členských štátov EÚ sa dohodlo na texte mandátu a podrobnosti o jeho novom texte nie sú zatiaľ známe.
Ak by sa dohoda potvrdila a turecká delegácia by prišla do Luxemburgu, mohli by sa okamžite začať. Išlo by však len o slávnostné otvorenie rokovaní, žiadne podstatné otázky týkajúce sa európskej a tureckej legislatívy sa riešiť nebudú, na to budú slúžiť až ďalšie kolá rozhovorov, ktoré môžu trvať podľa odhadov 10 až 15 rokov.
Dohodu o mandáte dlho blokovalo Rakúsko, ktoré žiadalo, aby okrem cieľa rokovaní v podobe plnoprávneho členstva Turecka obsahoval text aj zmienku o alternatívnom pripojení Turecka k únii, napríklad v podobe posilneného partnerstva.
K veľkému posunu došlo včera v otázke Chorvátska. Hlavná prokurátorka Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) Carla del Ponte totiž prvýkrát vyriekla očakávané slová, že Záhreb plne spolupracuje s tribunálom a robí všetko pre zatknutie obvineného generála Anteho Gotovinu. Jej pozitívne hodnotenie by malo otvoriť Chorvátsku dvere k prístupovým rokovaniam, ktoré sa mali pôvodne začať už 17. marca, keď ich únia pre nedostatočnú spoluprácu odložila. Ministri mali o novom termíne rozhodnúť ešte včera, zrejme ho stanovia na svoje nasledujúce zasadnutie, ktoré má byť 7. novembra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.