rokovaním požiadavky jednotlivých rezortov na tzv. priority mali byť zhruba v objeme 20 miliárd korún, kým na rozdelenie je k dispozícii len šesť miliárd. Konkrétne čísla po rokovaní nie sú známe, keďže koalícia sa dohodla, že priebeh diskusií o delení verejných peňazí bude pred verejnosťou tajiť.
Podľa informácií z dvoch zdrojov blízkych rokovaniam by však už nemal byť problémom postoj SMK. Maďari údajne súhlasili s kompromisným riešením priamych platieb pre farmárov. Kým ministerstvo financií navrhovalo doplatky priamych platieb na úroveň 42 percent priemeru "starej" európskej pätnástky, SMK žiadala 65 percent, čo je maximálny možný doplatok pre budúci rok. V pondelok sa údajne dohodli na 54-percentných priamych platbách, teda na výške, aká bola určená aj pre tento rok. Malo by to stáť vyše 1,5 miliardy korún. Maďari neboli ochotní ani diskutovať o nižších doplatkoch.
Agentúra TASR včera citovala predsedu SMK Bélu Bugára, ktorý povedal, že "otázka priamych platieb farmárom už nie je takým problémom, ako v úvode rokovaní". Viac ale neprezradil.
K posunu malo dôjsť aj v otázke peňazí na stredné a základné školy. Pretrvávajúcim problémom však údajne zostala požiadavka KDH na navýšenie peňazí pre rezorty vnútra a spravodlivosti, ktorým chce dať ministerstvo financií menej, ako mali v tomto roku. Rezort financií však už predtým, ako sa rozpočet dostal na koaličnú radu, vysvetľoval, že tieto požiadavky sú neopodstatnené. Spravodlivosť má dostať menej preto, lebo tento rok sa v rezorte realizovali veľké projekty, ktoré sa už nebudú opakovať. Patrí tam napríklad výstavba väznice v Leopoldove. Vnútro zas chce peniaze na nové policajné miesta, pritom už dnes berie peniaze na takmer osem stovák neobsadených pozícií v policajnom zbore.
Vláda musí hotový rozpočet predložiť parlamentu najneskôr do 15. októbra. Zákon o rozpočtových pravidlách však nehovorí, čo sa stane, ak tento termín nedodrží. Vláda napríklad už porušila jedno ustanovenie zákona, podľa ktorého mala rozpočet prerokovať do 30. septembra. Jediný termín, ktorého nedodržanie zákon zvlášť rieši, je 31. december. Ak dovtedy parlament rozpočet neschváli nastáva tzv. provizórium a v ďalšom roku by sa postupovalo podľa rok starého rozpočtu. Pri nezvyšovaní výdavkov a raste príjmov, ktoré sa zvyšujú prirodzene s rastom hospodárstva, by to pomohlo rýchlejšiemu znižovaniu deficitu verejných financií.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.