bodov obžaloby. V prípade viacerých obžalovaných nebola dodržaná zákonná päťdňová lehota na prípravu na pojednávanie, pričom dvaja z nich na jej dodržaní trvali.
Súd sa tak bude zaoberať tromi vraždami, nedovolenou držbou drog a nedovoleným ozbrojovaním. Na lavici pred senátom zostalo sedieť päť obžalovaných.
Pred súd včera predstúpilo celkovo 24 z 30 obžalovaných. Siedmi sú stíhaní väzobne. V prípade uznania viny hrozia niektorým výnimočné tresty, prípadne doživotné väzenie. Kvetoslav S. a Peter Š. požiadali, aby sa konanie konalo v ich neprítomnosti.
Pred senátom dopoludnia vypovedali Rastislav Š. a Peter K., pričom obaja zhodne odmietli akúkoľvek vinu, zavraždených podľa vlastných slov nepoznajú a o kyseline nič nevedia. Popoludní by mal predstúpiť pred súd okrem iných obžalovaných aj Peter L., ktorý bol pôvodne v pozícii chráneného svedka, no v súčasnosti sedí na lavici obžalovaných spolu s ostatnými. Podľa jeho slov mali vraždy spáchať práve Rastislav Š. a Peter K.
Členovia organizovanej zločineckej skupiny sú obžalovaní zo 14 rôznych skutkov. Hlavní aktéri okrem iného aj zo štyroch vrážd, jedného pokusu o vraždu, z podvodu či nedovoleného ozbrojovania. Podľa záverov vyšetrovania si v rokoch 2000 a 2002 žiadali od štátu vyplatiť 179 miliónov korún, ktoré si uplatnili na daňových úradoch v rámci vrátenia DPH. Vyplatených im bolo 122 miliónov korún. Autorom "miliónového" nápadu bol František M.
Podvod spočíval v tom, že cez sieť založených spoločností sa vystavia nepravdivé doklady o nákupe a predaji softvérových produktov do zahraničia a od štátu dostane firma odpočítanú DPH. Softvér údajne vyvážalo 13 firiem a celkovo až 26 firiem bolo zapojených do obchodného reťazca s týmito produktmi. Na disketách boli však bezcenné právne predpisy zo začiatku 90. rokov.
Neskôr došlo medzi hlavnými aktérmi podvodu Františkom M. a dvojicou Jozefom K. a Rastislavom Š. k nezhodám okolo delenia financií. Františka M. mali partneri zastreliť vo februári roku 2001 v skladoch bývalého poľnohospodárskeho družstva pri Modre a jeho telo potom rozpustiť v kyseline sírovej. Podobným spôsobom sa zbavili v novembri a decembri 2000 aj 26-ročného podnikateľa z Popradu a 32-ročného podnikateľa z obce Ladce. Na zozname smrti je od mája 2001 aj 31-ročný podnikateľ zo Žiliny. Smrtiaci útok prežil iba 35-ročný Bratislavčan, ktorého sa pokúsili zavraždiť v júli 2000. Pri vyšetrovaní sa podarilo získať i doklady o nákupoch kyseliny a plastové nádoby, v ktorých telá obetí rozpúšťali. Ústav súdneho lekárstva vykonal dokonca vyšetrovací pokus. Pri rozpúšťaní tela vznikal silný zápach, teplo a červená hmota.
Vyšetrovanie prípadu organizovanej skupiny 30 ľudí vo veku 24 až 52 rokov z celého Slovenska trvalo takmer tri roky. Obžalovaní sa k vraždám nepriznali. Okrem iného tvrdia, že kyselinu potrebovali na čistenie bazénov. Ich obranu mal vyvrátiť posudok znalca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.