museli totiž všetky strany doručiť ministerstvu vnútra do 30. septembra vyhlásenie o adrese sídla strany podpísané štatutárom a informácie o samotnom štatutárnom orgáne, čo splnil iba spomínaný počet politických subjektov.
Slovensko bolo v tomto ohľade dlhé roky raritou, keďže v registri politických strán a hnutí bolo zapísaných až 128 subjektov. Ako však uviedol minister vnútra Vladimír Palko, v skutočnosti väčšina strán nevykazovala nijakú politickú činnosť a existovala iba formou záznamu na ministerstve. "V rámci zavádzania poriadku do vecí, v ktorých poriadok nie je, chcelo ministerstvo vnútra urobiť poriadok aj v registrácii politických strán," povedal Palko. "Z politických subjektov teda ubudli zhruba dve tretiny, všetky väčšie či mediálne známe však vo svojej činnosti pokračujú ďalej," konštatoval Palko.
Politické subjekty, ktoré si svoju povinnosť nesplnili, idú do likvidácie. Nemôžu už teda vykonávať žiadnu politickú činnosť, iba činnosť spojenú s procesom likvidácie.
Medzi politickými subjektmi už teda nefigurujú strany ako Robotnícka strana ROSA, či Strana menšín, Trend tretieho tisícročia, Hnutie ľudí s najnižšou životnou úrovňou, Strana pravdy, či Aliancia demokratických žien. Na otázku, či nebude Palkovi chýbať napríklad politický subjekt Nezávislá erotická iniciatíva, odpovedal, že "erotika existuje aj mimo tejto strany".
Naopak, svoju povinnosť si splnila Slovenská pospolitosť - národná strana, Nezávislá občianska strana nezamestnaných a poškodených alebo Strana priateľov vína. V registri ministerstva vnútra ostáva i Béčko-Revolučná robotnícka strana. Ministerstvo bude naďalej evidovať aj všetky národniarske strany. Do zoznamu sa dostali aj najnovšie založené strany ako Úsvit, či Misia 21.
Politológ Miroslav Kusý si myslí, že 42 je na "normálny politický život" stále priveľa. Väčšina z týchto strán však podľa neho naďalej funguje skôr na papieri.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.