Eurobarometer, ktorý včera zverejnila Európska komisia po tom, ako EÚ začala v noci navčera s oboma krajinami prístupové rokovania.
Prijatie Chorvátska si želá 79 percent Slovákov, čo je najviac v celej únii. Proti je len 14 percent a k otázke sa nevedelo vyjadriť osem percent opýtaných. Naopak vstup Turecka podporuje len 37 percent Slovákov, proti je 50 percent a odpovedať nevedelo 13 percent. Názor Slovákov je veľmi podobný postoju všetkých Európanov. Vstup Chorvátska si želá 52 percent, proti je 34 percent opýtaných v EÚ, v prípade Turecka je pomer stúpencov a odporcov opačný: 35 ku 52 percent. Najmenšiu podporu má Turecko v krajinách, ktoré plánujú o jeho vstupe usporiadať referendum. V Rakúsku je za len 10 a proti 80 percent ľudí, vo Francúzsku podporuje Turecko 21 a proti je 70 percent opýtaných.
Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso včera privítal začiatok prístupových rokovaní s Tureckom. Upozornil však, že členstvo Turecka v
Európskej únii nie je "ani garantované, ani automatické". "Turecko si musí získať srdcia a mysle občanov Európy. Oni sú tí, ktorí v konečnom dôsledku rozhodnú o členstve Turecka," uviedol Barroso.
Francúzsky prezident Jacques Chirac a taliansky premiér Silvio Berlusconi včera v Paríži privítali začatie vstupných rozhovorov Európskej únie s Tureckom a varovali pred odmietnutím Ankary. Turecko by sa mohlo prikloniť k fundamentalizmu, ak by mu EÚ zatvorila dvere, vyhlásil Chirac po stretnutí s predsedom talianskej vlády. Ankara musí navyše splniť všetky potrebné podmienky, aby uspokojila európske požiadavky na vstup do EÚ, podčiarkol Jacques Chirac. Aj Silvio Berlusconi varoval pred tým, aby sa Ankare zahatala cesta do únie. Podľa neho je potrebné využiť príležitosť, aby sa vstupom Ankary vybudoval most medzi Západom a arabským, moslimským svetom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.