človeku podobného robota, má výšku sedem metrov a bola zhotovená výlučne z odpadu. Nešlo však o klasické odpadové suroviny, ale o odpad nového druhu, s ktorým začínajú mať starosti všetky vyspelé krajiny. Ide o odpad, pre ktorý sa v angličtine vžila skratka WEEE. Táto skratka znamená waste eletrical and electronic equipment, čiže odpadové (vyhadzované) elektrické a elektronické zariadenia. Do odpadu WEEE patria napríklad vyradené počítače a ich príslušenstvo (tlačiarne, skenery) chladničky, umývačky riadu, mikrovlnové rúry a podobná biela technika. Podľa štatistík vlastní priemerná domácnosť v Spojenom kráľovstve 25 elektrických a elektronických zariadení. To znamená, že v celej krajine je vyše 15 miliárd týchto zariadení. Domácnosti a organizácie vyhodia každý rok toľko takýchto zariadení, že ich celková hmotnosť je približne milión ton. 90 % tohto WEEE odpadu končí na pozemných skládkach, pričom nohé z týchto zariadení obsahujú zdraviu škodlivé látky, ktoré postupne zamorujú naše životné prostredie.
Projekt skulptúry WEEE-muža má prispieť k zmene postoja verejnosti i príslušných inštitúcií k WEEE odpadu. WEEE odpad je najrýchlejšie rastúcou zložkou odpadu v krajinách Európskej únie, pričom každý občan "prispieva" k tomuto odpadu približne 15 kilogramami. Ročne narastá množstvo tohto odpadu o osem percent a dosiahlo už hodnotu 6,5 milióna ton (v celej EÚ). Európska únia už pripravila novú smernicu, ktorá by mala zabrániť vyhadzovaniu odpadu WEEE na skládky. Podľa tejto smernice by mala byť prioritou oprava a opätovné využitie elektronických a elektrických zariadení po ukončení ich bežnej životnosti. Výrobcovia budú zodpovední za zber svojich výrobkov po skončení ich životnosti a budú sa musieť postarať o recykláciu alebo opätovné využitie týchto produktov. Príkladom v tomto smere môže byť britská pobočka firmy Canon, ktorá v minulom roku recyklovala alebo znovu využila tisíc odovzdaných starších zariadení, čím zabránila tomu, aby skončili na komunálnych skládkach.
Unikátnu "odpadkovú" skulptúru WEEE navrhol Paul Boromini a zhotovila ju firma Stage One. Hmotnosť skulptúry je tri tony, čo je celková hmotnosť elektrického a elektronického odpadu, ktorý v priemere jeden britský občan vyhodí za celý svoj život. Zuby skulptúry sú zhotovené z počítačových myší, páter tvorí stará práčka a krk je vytvorený z hadíc vysávača. Mám pocit, že zo zariadení, vyhodených kde-kade pri našich obciach, mestách a mestečkách, by sme mohli zhotoviť tisícky skulptúr, podobných skulptúre WEEE. Len či by to k niečomu bolo?
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.