dvaja náhradníci, ktorí sa už v minulosti nároku na mandát písomne vzdali. Podľa platného volebného zákona z októbra 2004 nastupujú náhradníci na uvoľnené mandáty poslancov podľa poradia na kandidátnej listine. Malchárka ako nominanta ANO by teda mal nahradiť Michal Horváth, v prípade jeho nezáujmu Mária Dachová, a v prípade jej nezáujmu Pavol Kuljaček.
Horváth sa nároku na svoj mandát písomne vzdal. Po rozkole v ANO sa však pridal k skupine okolo Ľubomíra Lintnera. Ten povedal, že Horváth včera poslal do parlamentu list, v ktorom sa k svojmu mandátu znova hlási.
Podobne postupovala aj Dachová, ktorá už štyrikrát zmenila svoje rozhodnutie, či chce pôsobiť v snemovni alebo nie. Vo februári tohto roku poslala do NR SR list, v ktorom sa vzdala práva nastúpiť ako náhradníčka za poslanca. Prišiel však rozkol v ANO, kde sa Dachová postavila na stranu lídra aliancie Pavla Ruska, a 7. septembra poslala do parlamentu ďalší list, v ktorom svoje rozhodnutie z februára odvolala. O päť dní neskôr v ďalšom liste odvolala, čo odvolala a opätovne potvrdila, že sa mandátu vzdáva. V čase vymenovania Malchárka za ministra doručila napokon Dachová do NR SR ďalší list, v ktorom sa znovu k svojmu mandátu prihlásila.
Hovorkyňa ANO Magda Krasulová včera vyjadrila presvedčenie, že Dachová sa svojho mandátu ujme a posilní tak rady poslancov združených okolo Pavla Ruska.
Hovorca predsedu NR SR Michal Dyttert povedal, že tým, či sa Dachová môže ujať mandátu po tom, ako sa ho dvakrát vzdala, sa bude najprv zaoberať Ústavnoprávny výbor a na základe tohto stanoviska ho posúdi Mandátový a imunitný výbor NR SR.
Ústavní právnici považujú tento prípad z právnického hľadiska za zaujímavý. Podľa Radoslava Procházku neposkytuje právna úprava jednoznačnú oporu ani pre jednu stranu. Myslí si však, že Dachová sa nemohla vzdať poslaneckého mandátu, keď ním nedisponovala. Preto sa prikláňa k názoru, že náhradníkom za Malchárka by sa mal stať Horváth, ktorý bol na kandidátnej listine pred ňou a analogicky uňho platí to, čo v prípade Dachovej. Iný ústavný právnik, Ladislav Orozs, si naopak myslí, že ak sa niekto vzdá svojho mandátu, obnoviť ho môže až v ďalších voľbách. Podľa neho by tak nemohol do parlamentu nastúpiť ani Horváth ani Dachová.
Ak Ústavnoprávny výbor NR SR rozhodne, že Dachová ani Horváth do parlamentu nastúpiť nemôžu, ďalším v poradí je Pavol Kuljaček. V prípade svojho nástupu do parlamentu by sa pridal k lintnerovcom. Oba výbory sa budú týmto prípadom zaoberať pred rokovaním 51. schôdze NR SR, ktorá začína 25. októbra. Na čele ústavnoprávneho výboru stojí Ján Drgonec, mandátový výbor vedie Ľubomír Lintner.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.