posunúť ich začiatok na skorší termín. Dôvodom sú podľa nich extrémne horúčavy v júni, v dôsledku ktorých museli riaditelia škôl najmä v posledných rokoch udeľovať mimoriadne voľno. Týmto názorom sa už začal zaoberať aj PSK, ako aj samotní pedagógovia. Medzi nimi taktiež prevláda všeobecný názor, že prázdniny by nemuseli byť stanovené striktne a mali by o nich rozhodovať vyššie územné celky. K otvorenej diskusii o istej modifikácii prázdnin sa medzičasom pridal aj ďalší názor, ktorého zámer má však ekonomický charakter. Niektorí zainteresovaní žiadajú, aby sa dva týždne z letných prázdnin presunuli na zimu a tým by sa ušetrilo na nákladoch na vykurovanie.
Podľa vedúceho odboru školstva PSK Karola Lacka, by do úvahy hypoteticky prichádzala práve prvá alternatíva, teda posunutie prázdnin na skoršie obdobie. Naproti tomu sa ale názory v iných krajoch líšia. Ako nám povedala hovorkyňa Košického samosprávneho kraja (KSK) Soňa Jakešová: "Odbor školstva Úradu Košického samosprávneho kraja doposiaľ nedostal žiaden podnet od vedenia strednej školy, ktorý by obsahoval žiadosť na zmenu začiatku a konca letných prázdnin. Ak takýto podnet zaregistrujeme, budeme sa ním zaoberať." Z prostredia úradu sme sa však dozvedeli, že pre KSK by bola takáto možnosť neprijateľná. Zdá sa teda, že otázkou zmeny letných prázdnin sa zaoberali iba v Prešove, keďže aj Ministerstvo školstva takúto možnosť rezolútne odmieta. Monika Murová, hovorkyňa MŠ SR v tomto smere konštatuje: "Pre MŠ SR je dôležité, aby systém čo najlepšie vyhovoval deťom a samozrejme ich rodičom, ktorí si predsa musia prispôsobiť svoje dovolenky. A preto si myslíme, že zachovať tradičný model je najrozumnejšie." M. Murová však poukazuje aj na nesúlad v kompetenciách zriaďovateľov jednotlivých škôl. "Vyššie územné celky majú v kompetencii iba stredné školy, ZŠ patria mestám a obciam. MŠ SR sa preto pýta: Bude pre stredné školy určovať prázdniny 8 VÚC a pre ZŠ viac ako 2900 starostov a primátorov miest a obcí? Mohol by tak vzniknúť stav, že každá škola by mohla mať prázdniny v úplne inom termíne."
Ani meteorológ RNDr. Pavel Šťastný, CSc. zo Slovenského hydrometeorologického ústavu na zmenu prázdnin kvôli počasiu dôvod nevidí. "V dlhodobej štatistike sa scenár horúceho júna neuplatňuje v každom roku. V posledných rokoch sme síce v júni zaznamenali vyššie teploty, ale nedá sa povedať, že by sa takýto fenomén mohol v budúcnosti opakovať." Vysoké júnové teploty však pociťujeme všetci a to doslova na vlastnej koži. Meteorológ preto dodáva: "Opticky sa nám síce môže zdať, že prvý letný mesiac je teplejší ako ostatné dva, no na základe celomesačných priemerných teplôt to nie je preukázané." Nielen názory kompetentných, ale aj názory samotných študentov na túto otázku sa rôznia. Zdá sa preto, že prázdniny tak, ako ich poznáme už od nepamäti, sa v dohľadnej dobe meniť predsa len nebudú.
Autor: Lukáš SABO
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.