priestor.
Skoro každý deň vyjde niečo na preferencie. Hitové sú témy ako najpopulárnejší politik-čka, koho by ste chceli za predsedu vlády a pod. A, samozrejme, kauza, ktorá to celé spustila - predčasné voľby. Strany si objednávajú jednu analýzu za druhou, až by sa chcelo úplne vážne opýtať, že načo im záľaha toľkého balastu bude. Pretože - všakáno - naisto vieme len jedno: O tom, kto bude premiér a s akými preferenciami tá-ktorá strana dobehne, sa bude meritórne rozhodovať tak dva mesiace pred voľbami. Niežeby sympatie, antipatie a percentá, ktoré sú teraz aktuálne, neniesli nijaký relevantný obsah. Napr. pád ANO pod čiaru ponoru dačo avizuje. Ale informácie, že Smer má na konci septembra 35,3 percenta a na začiatku októbra 34,2, alebo že Martináková je najpopulárnejšia politička, majú pre realitu, ktorá padne na Slovensko o rok, asi taký signalizačný význam, ako včerajšia zmena počasia.
Tvorbou politiky "zo zadného traktu" je aj údaj, že za predčasné voľby je viac ako polovica obyvateľov. Oznamuje to agentúra OMV SRo, čo je príspevková odnož štátneho rozhlasu (pracujú ako včeličky, asi aby ich nový riaditeľ, ktorý sa práve volí, nezrušil). Agentúra MVK pred časom na rovnaký problém odpovedala, že "takmer polovica občanov". Dobre. Či viac, alebo takmer polovica, isté je, že KDH a SMK už na túto výzvu reagovať nebudú. Ony svoje mediálne náboje vystrieľali, keď nemali poňatia, resp. nedocenili, že opozícia by agendu predčasných volieb brala aj vážne. Teraz už žiadny nátlak, ani cez tri ďalšie prieskumy, nezariadi, aby sa zlomili. Pokiaľ Kolesár, Džupa a Krajči zostanú verní Dzurindovi, čo je pravdepodobné, Bugár a Hrušovský sa nenechajú už k ničomu presvedčiť.
Faktom tiež je, že polovičná či mierne nadpolovičná objednávka nie je ako verejný nátlak na koalíciu ani dosť presvedčivá. Chcelo by to takých 75-80 percent priateľov predčasných volieb, aby sa politici zľakli do tej miery, ktorá by ich nútila sa aspoň zamyslieť nad svojimi činmi. To, čo zrkadlia prieskumy dnes, je omnoho väčšmi apatia ako rozhorčenie.
Navyše a podľa očakávania, najmenej priaznivcov rýchlych volieb je medzi voličmi KDH, SMK a SDKÚ. A lídri predsa musia počúvať predovšetkým tých, ktorým sa budú spovedať za dôveru, čo dostali. Ak väčšina voličov KDH nechce ísť na jar k urnám, tak v ústach Hrušovského je toto argument celkom principiálny. Ešte keby sa ho naučil používať...
Isteže, dá sa namietnuť, že ešte vyššie, ako vlastní voliči, stojí poriadok a nepísané pravidlá. To sme však už niekoľkokrát prebrali a nič sa za mesiac nemení. Ako odpoveď na etickú, politickú i aritmetickú hodnotu koaličnej väčšiny a bordel v parlamente sú predčasné voľby riešenie principiálne a najsprávnejšie. To je pravda. Ale nie úplne povinné v tom zmysle, že každá iná voľba je zlyhanie a fuj a hanba. Princípov a aspektov, ktoré sú na zváženie, je masa, a každý človek, aj straník, má svoju hlavu a hodnotí z vlastného uhla. Čo vôbec nič neuberá zo zistenia, že ak KDH a SMK nechcú odísť od moci skôr, než je nevyhnutné, je v tom veľká dávka partajného egoizmu. Ani to nie je trestné - všetci sme viac či menej sebci, rozdielna je práve tá miera...
Zrejmé je toľko, že ak sa predčasný koniec neodhlasuje na októbrovej schôdzi, ktorá začína o týždeň, tak v tomto volebnom období je táto agenda už definitívne v háji. V novembri by sa dal stihnúť už len májový termín, čo je taký zanedbateľný posun voči septembru, že plašiť sa nemá význam ani pre Smer. V hre by bol de facto už len mesiac - mesiac a pol, keďže júl a august sú dovolenky. Hehehe - jediný spôsob, ako donútiť politikov nezaháľať v lete, sú voľby v septembri. Kampaň si neodpustia. Čo je podstatné - len z trochu vyššieho hľadiska, než je úzko koaličné či opozičné, je mesiac volieb totálne ľahostajný. Kľúčové je, že či riadne či predčasné, nejaké v roku 2006 budú.
Vtipný výskum s otázkou, aká ešte nepadla, vymyslelo Dicio (aj to je agentúra). Urobili anketu s otázkou, že ktorej strane narastie politický vplyv v najbližšej budúcnosti... Neuveriteľná senzácia im vyšla - Smeru! To je skutočne mohutné prekvapenie, kto by si pomyslel, všakáno... Ako vidieť, plytké sú náreky intelektuálov, ktorí sa sťažujú, ako reality šous manipulujú národ. Sú aj iné šous, o ktorých ani netušíme, s akým zámerom atakujú ľudské duše. Poučenie? Ak chce niekto zarobiť peniaze ohlupovaním národa, nemusí hneď ukazovať holý zadok. Sú aj metódy sofistikovanejšie.
Peter SCHUTZ
Autor: Luxemburg/Brusel (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.