zdraví prežije. Ešte nikdy nebolo na svete tak dobre, aby to štátni úradníci nedokázali pohnojiť.
Nový minister hospodárstva Malchárek sa chystá "racionalizovať". Pričom "v prvom rade pôjde o zlepšenie podmienok podnikateľského prostredia", a to tak, že "sa mení úloha ministerstva z úradu, ktorý organizuje podnikanie, na regulátora pravidiel". No vynikajúce - aplauz. Už by sme ho vybozkávali, ale - čo to?? Asi aby sa lepšie regulovalo, Malchárek zriadi "Radu pre podnikateľské prostredie" a "vytvorí funkciu koordinátora pre automobilový priemysel". Rozumiete tomu - keďže minister nechce organizovať podnikanie, zriadi radu pre bla bla bla... A máme nový úrad. Toto je neuveriteľné.
Aby sme podávali úplné informácie: Chystá sa aj forenzný audit, ktorý má "zefektívniť činnosť a sprofesionalizovať pracovníkov". Veľmi pekne. Bohužiaľ, takých auditov už bolo po rezortoch veľa - s doslova kozmetickými efektmi, ale zato desaťmiliónovými honorármi pre externé firmy, ktoré ich robili. (Nulové efekty s výnimkou ministerstva financií, kde Mikloš zrušil 30 percent funkcií, ušetrené peniaze ale rozdal na výplatách.) Skrátka a dobre: Na ministerstve hospodárstva je enormná prezamestnanosť a keby zajtra Malchárek vyhodil každého druhého úradníka, aj tak je to málo. Jemu stačil týždeň, aby zriadil ďalšiu "Radu" a funkciu. Na "racionalizáciu" ale potrebuje audit - výsledky o pol roka. Toto je príznačné pre celú štátnu správu - nový šéf si donesie nových poskokov, pričom sa nomenklatúra len rozrastie, keďže nohsledi šéfa starého si väčšinou nájdu cestičky, ako sa zachrániť. A všetko to zacementuje zákon o štátnej službe...
Keďže podpora podnikania nepozná nemožné, nová Malchárkova Rada pre podnikateľské prostredie bude pôsobiť popri už preslávenej Agentúre pre rozvoj malého a stredného podnikania, ktorá je tiež pod MH. To je tá, z ktorej päť sekúnd pred Ruskovou demisiou odišlo 1,5 miliardy do Cassovia BIC (potom to vrátili), do rodinných firiem Ľuba Romana 4 milióny (tiež vrátené po škandále), a z ktorej pýtal nešťastný Kaník 22 miliónov pre svoj Grandhotel.... Toto sú, samozrejme, len povrchy ľadovca, ktoré sa odkryli vďaka nenásytnosti politikov. Ide o totálne neprehľadné toky peňazí.
Podnikaniu na Slovensku pritom chýbajú úplne iné veci, ako centrálne rozdávanie našich daní. Tragédiou a vôbec najväčšou slabinou je zakrnutý kapitálový trh a najmä neexistencia rizikového kapitálu, ktorý by mal financovať to, čím sa Mikloš najviac zaklína - výskum, vedu, nové technológie. Všimnime si dobre - jediný spôsob podpory podnikania, ktorý politici poznajú a zveľaďujú, je prerozdeľovanie peňazí od štátu. Čo myslíte, prečo asi?
Odstupujúci kolega Kaník navrhuje pre zmenu zákonom rozšíriť rôzne formy štátnej podpory zamestnanosti. Adresnými dotáciami ide stimulovať živnostníkov, aby prijímali osoby hendikepované, v hmotnej núdzi a pod. Myšlienka je ľúbivá, prečo nepodporiť pekné úmysly, ale - škoda slov. Rozširuje sa len priestor pre špekulovanie. Kaník v poslednom čase zvykol kritizovať investičné stimuly - Ruskove. V princípe ale nejde o nič iné - zvýhodňovanie konkrétnych subjektov, rozrastanie byrokracie a zásahov štátu. Keby štát mal schopnosti rozlíšiť, čo je efektívne a výnosné, dokázal by s úspechom podnikať sám. Pestrosť dávok a podpôr, ktoré je možné z úrovne rezortov, napr. sociálneho, vymyslieť, je nekonečná. Konečná je iba suma zdrojov, ktoré je možné vybrať od daňových poplatníkov.
Do tretice dobrého: Ministerstvo financií navrhuje "zintenzívniť nepriamu pomoc začínajúcim podnikom". Niet priestoru definovať rozdiely medzi priamou a nepriamou pomocou, nesmierne zaujímavé je len zdôvodnenie, ktoré konštatuje, že "priama pomoc často pôsobí deformujúco na ekonomické sektory". No vida - aspoň sa dozvieme pravdu vtedy, keď navrhujú niečo iné. Priame či nepriame dotácie, spoločné majú jedno - tentoraz ide o dolovanie zo štrukturálnych fondov EÚ. Pričom nepriame nástroje by mali podporovať také aktivity, ktoré sú schopné vytvárať zisk. Hop, a už sme zase v starom omyle: Armáda úradníkov s pečiatkami v Bratislave i Bruseli určite najlepšie odhalí, ktorá aktivita je schopná tvoriť zisk a ktorá nie. Kam sa hrabú banky? Ale dobre - aspoňže európske peniaze nás nemusia trápiť.
Byť na mieste živnostníkov a malých podnikateľov, jeden aby vážne rozmýšľal o ukončení činnosti. Toľko štátnej opatery a nehy je neklamný príznak, že až skončí rekordný ekonomický rast, budú sa zvyšovať dane...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.