dovoz živého vtáctva a hydinových produktov z Rumunska. EÚ v stredu vyhlásila, že do apríla budúceho roku bude platiť aj zákaz dovozu hydiny a hydinových produktov z Turecka.
V Turecku včera výsledky testov preukázali výskyt smrteľne nebezpečného typu vírusu vtáčej chrípky H5N1. "Vírus identifikovaný v Turecku je vtáčia chrípka vysoko patogénneho typu H5N1," oznámil komisár pre zdravie a ochranu spotrebiteľa Markos Kyprianu v Bruseli a zároveň odporučil očkovanie proti chrípke pre rizikové skupiny obyvateľstva ako prevenciu pred možným vypuknutím pandémie.
Vedci identifikovali vírus vtáčej chrípky typu H5 po testoch na troch kačiciach z oblasti delty Dunaja aj v Rumunsku. Európska komisia (EK) bude pracovať s predpokladom, že môže aj tam ísť o smrteľný vírus vtáčej chrípky H5N1, hoci výsledky ďalších testov by mala mať k dispozícii až v piatok.
Dovoz živého vtáctva, hydiny a hydinových produktov z Rumunska i Turecka pozastavilo okrem všetkých členských štátov Európskej únie (EÚ) Albánsko, Bulharsko, Macedónsko, Srbsko a Čierna Hora, Chorvátsko, Švajčiarsko, Ukrajina, Grécko a Gruzínsko.
V Rusku zaregistrovali prvý prípad výskytu smrteľného typu vírusu vtáčej chrípky H5N1 na Sibíri v roku 2004. V júli 2005 identifikovali menej nebezpečný typ vírusu ochorenia známy pod názvom AH5. V regióne Novosibirsk zlikvidovali vyše 120 000 kusov rôznych druhov vtáctva.
Veľká Británia objednala antivírusové lieky pod názvom Tamiflu v marci roku 2005 pre prípad vypuknutia vtáčej chrípky. V okolí Newcastle v júli roku 2005 zlikvidovali 3000 kusov bažantov v súvislosti s výskytom vírusu, ktorý však nebol totožný so smrteľným kmeňom prítomným v tom čase v Ázii.
Francúzsko po objavení sa vírusu v Rusku vyzvalo výrobcov hydinových produktov, aby pozorne sledovali akékoľvek znaky ochorenia u hydiny.
Maďarsko v septembri zvýšilo kontrolu nad hydinou a pozastavilo import hydinových produktov a živého vtáctva z Rumunska.
V Taliansku kvôli podozreniu na výskyt smrteľného typu vírusu H5N1 v provincii Brescia zlikvidovali v apríli 2005 vyše 180 000 kusov moriek, prípad však neohrozil zdravie obyvateľstva.
Obavy z možného výskytu smrteľného vírusu prinútili Holandsko zlikvidovať tretinu hydiny v krajine za cenu straty stoviek miliónov eur.
* * *
Soul (TASR) - Medzinárodný inštitút pre vakcináciu (IVI) so sídlom v Soule vytvorí konzorcium zdravotných expertov s cieľom monitorovania smrteľného vírusu vtáčej chrípky, regionálnej podpory produkcie vakcín a vyvinutia nového druhu očkovacej látky v Južnej Kórei, informoval o tom včera generálny riaditeľ IVI, americký lekár John Clemens. Clemens ďalej uviedol, že inštitút plánuje navrhnúť spoluprácu aj chudobnej Severnej Kórei v snahe zabrániť katastrofám akou by bolo napríklad rozšírenie bakteriálnej meningitídy medzi deťmi. Clemens vyjadril nádej, že vakcína vyvinutá v Južnej Kórei budú prístupné aj pre obyvateľov susednej Severnej Kórei.
Clemens dodal, že miera úmrtnosti v prípade pandémie podľa vypuknutia chrípky roku 1918 by si vyžiadala vyše 100 miliónov obetí v časovom období od jedného do troch rokov. IVI v Soule je jedinou medzinárodnou výskumnou organizáciou, ktorá je zameraná na rozvíjanie nových očkovacích látok pre obyvateľov najchudobnejších štátov sveta, najmä deti. Inštitút vznikol v roku 1997 a má 100 členov zo 16 krajín sveta vrátane Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.