Korzár logo Korzár

Naše bývanie patrí k najdrahším

Bratislava - Priemerný Slovák by si za svoj mesačný plat mohol teoreticky kúpiť 0,87 metra štvorcového bytu v novostavbe. Vyplýva to z porovnania

priemernej mzdy za 2. štvrťrok tohto roka a priemeru cien nových bytov v jednotlivých

krajoch, ktoré zverejnila Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska.

Podľa údajov z realitiek boli ešte vlani najlacnejšie novostavby v Žilinskom kraji. Za súčasný priemerný plat by si obyvateľ tohto regiónu mohol kúpiť 1,11 metra štvorcového. Naopak, priemerný Bratislavčan by si aj napriek vyššej priemernej mzde mohol kúpiť len 0,63 m2 bytu. Ceny tu boli vlani takmer trojnásobné ako ceny novostavieb na severe Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Štatistici s takýmito údajmi nesúhlasia. "Priemernú cenu novostavieb je prakticky nemožné exaktne určiť. Líši sa podľa regiónu, individuálnu cenu si účtuje každá firma," upozorňuje Peter Heidinger zo štatistického úradu. Rozdielna cena za meter štvorcový je aj medzi bytmi v jednom novom dome - rozhoduje, napríklad svetová strana či podlažie.

Horšie ako v starej únii

Nový byt je pre Slovákov oveľa menej dosiahnuteľný ako pre obyvateľov starých štátov únie. Tí si podľa správy českého ministerstva pre miestny rozvoj môžu dovoliť kúpiť za mesačný plat v priemere 1,5 až 2,5 m2 v novostavbe. Priemerný Čech je na tom podobne ako my, za svoj plat si môže kúpiť 0,8 metra štvorcového v novom byte.

Obytná plocha bytov dokončených vlani bola v priemere 78,5 metra štvorcového. Ak by nemíňal na nič iné a neplatil dane ani odvody, Slovák s priemernou mzdou by naň našetril za 7,5 roka. Priemerný Čech by na byt podobných rozmerov musel šetriť o necelý rok dlhšie. Súvisí to s o niečo vyššou cenou novostavieb v Česku. Nemeckým zamestnancom by to trvalo dva roky.

SkryťVypnúť reklamu

Nové či staré?

Na Slovensku sa stále prehlbuje rozdiel medzi cenami starých a nových bytov. "Trojizbový byt v Petržalke sa dnes dá kúpiť od 1,8 milióna. Byt podobných rozmerov v novostavbe stojí od 2,9 milióna vyššie," hovorí Martin Valušek z realitnej agentúry Graft. Vlani sa v našej krajine dokončilo 12 592 bytov v bytových domoch, postavilo sa aj 8575 bytov v rodinných domoch. Je to o niečo menej ako rok predtým, výstavba je však nepomerne silnejšia ako v 90. rokoch.

Čím viac nových bytov bude pribúdať, tým výraznejšie sa bude znižovať cena starých bytov na panelákových sídliskách. Realitní agenti takéto tlaky zatiaľ nepociťujú. "Napríklad, v Bratislave v posledných mesiacoch cena starých bytov znova mierne stúpla. Veľa ľudí stále nemá dosť peňazí na novostavby. Kým je silný dopyt po lacnejších starých bytoch, ich cena výraznejšie neklesne," myslí si Valušek.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa odborníkov v realitnom biznise aj napriek tomu, že bytová výstavba sa v posledných rokoch rozbehla, stále nie je dostatočná na zmeny cien na trhu. Ceny starých bytov klesnú, až keď bude k dispozícii dostatok nových bytov.

Platíme veľa

Rozhodovanie o kúpe bytu ovplyvňujú aj náklady spojené s bývaním v ňom. Priemerná slovenská domácnosť zaplatila podľa údajov ministerstva pre regionálnu výstavbu v roku 2003 za bývanie 15 564 korún. Oproti roku 1995 to bol takmer trojnásobok. Domácnosti dávajú na poplatky súvisiace s bývaním približne 26 percent svojich príjmov. V porovnaní s ostatnými štátmi únie je to dosť vysoký podiel, sme na štvrtej priečke. Pred nami sú len Dáni, Švédi a Španieli, ktorí platia za nájomné a energie takmer 32 percent zo svojich výplat.

"Najlacnejšie bývanie je v Portugalsku a na Malte. Malťania platia len šesť percent zo svojich príjmov," uvádza Daniela Grambmüllerová z českého ministerstva pre miestny rozvoj. Lacné bývanie Portugalcov a Malťanov súvisí okrem iného s tamojším podnebím. Na Malte prakticky neexistujú náklady na kúrenie v zimnej sezóne. Česi dajú na náklady s bývaním asi pätinu výplaty.

Autor: mk

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 240
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 278
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 092
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 160
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 799
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 261
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 546
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 470
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu