percent ich populácie. Zároveň vyjadrila nespokojnosť so súčasným stavom zásob, ale odmietla menovať krajiny, ktoré nemajú dostatok antivirotík.
„Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča 25-percentné pokrytie populácie antivirotikami. Vyzývame členské štáty, aby nasledovali toto odporúčanie," povedal včera na brífingu Philip Tod, ktorý novinárov informoval o aktuálnej situácii ohľadne vtáčej chrípky v Európe. Tod nechcel prezradiť, ako sú na tom jednotlivé členské krajiny EÚ so zásobami antivirotík.
Očakáva sa, že komisár pre zdravie a ochranu spotrebiteľa Markos Kyprianu vyzve členské krajiny na vytvorenie dostatočných zásob na dnešnej mimoriadnej schôdzke ministrov zahraničných vecí, ktorí budú o opatreniach proti šíreniu vtáčej chrípky a možnému vzniku pandémie rokovať v Luxemburgu.
Antivirotiká zabraňujú množeniu vírusu chrípky vo vnútri tela, a tak predchádzajú symptómom, ktoré sú priamym následkom vírusovej infekcie, alebo zmierňujú ich symptómy. Antivirotikum "neničí" vírusy, ale zastavuje ich množenie, čím zabraňuje zhoršovaniu ochorenia.
Slovensko si podľa dostupných informácií zatiaľ neobjednalo antivirotiká. Aby splnilo odporúčania WHO a EK, malo by mať zásobu asi 1,35 milióna dávok. Holandsko ako 16-miliónová krajina nakúpila päť miliónov balení antivirotík, teda má 31,3-percentné pokrytie obyvateľov. Veľká Británia so 60 miliónmi obyvateľov nakúpila 15 miliónov balení a má 25-percentné pokrytie obyvateľstva. Francúzsko si objednalo 13 miliónov balení a pokrytie má 21,7-percentné. Česká republika, kde žije 10 miliónov obyvateľov, si zakúpila 600 000 balení, a teda má šesťpercentné pokrytie. Susedné štáty Maďarsko a Poľsko v súčasnosti rokujú o objednávkach antivirotík vo forme kapsúl. Výrobcovia sú obvykle schopní zákazky vybaviť s minimálne trojmesačnou dodacou lehotou.
* * *
Skopje (TASR) - Medzi obyvateľmi macedónskej dediny Djermian zavládla panika po tom, ako v priebehu niekoľkých uplynulých dní uhynulo spolu 1800 kusov hydiny.
V Djermiane, dedine položenej 190 kilometrov juhozápadne od macedónskej metropoly Skopje, veterinári horúčkovito skúmajú príčinu úhynu takého veľkého množstva hydiny. Zatiaľ sa nepotvrdilo, či ide o vírus vtáčej chrípky.
* * *
Atény (TASR) - Grécko včera potvrdilo výskyt vírusu vtáčej chrípky na farme na ostrove Oinússai blízko tureckého pobrežia. Minister hospodárstva Evangelos Basiakos uviedol, že sa potvrdil výskyt vírusu typu H5 v jednej z moriek, na ktorých experti vykonali testy. Na presné zistenie, či ide o smrteľný bakteriálny kmeň H5N1, je potrebné vykonanie ďalších testov. Ak by to testy potvrdili, išlo by o prvý prípad výskytu smrtiaceho vírusu v rámci Európskej únie.
* * *
Kiziksa (TASR) - Dvojčlenný tím EÚ včera pricestoval na západ Turecka s cieľom pomôcť pri vyšetrovaní prepuknutia vtáčej chrípky, ktorá v jednej dedine zabila 1800 moriakov. Veterinári z tureckého ministerstva poľnohospodárstva oznámili, že na základe úradného príkazu v dedine Kiziksa zlikvidovali takmer 10 000 vtákov a že chrípka je pod kontrolou. Úrady tiež vyhlásili, že inkubačná doba pre vtáčiu chrípku detekovanú v Kizikse už uplynula, takže nehrozí ďalšie šírenie vírusu z dediny. Úrady po celom Turecku však zostávajú v pohotovosti a varovali, že sťahovavé vtáky môžu chrípku rozšíriť do iných oblastí.
V Európe vtáčiu chrípku objavili v Rumunsku a Turecku a EÚ zakázala dovoz hydiny z týchto krajín. Na dnes tiež zvolala mimoriadne zasadanie veterinárnych expertov. Panujú obavy, že vírus by mohol zmutovať na formu prenosnú z človeka na človeka, čo by mohlo vyvolať pandémiu s miliónmi obetí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.