v pondelok odvysielala reportáž, že takáto zámena môže spôsobiť smrť nenarodeného dieťaťa. Podľa Viery Varinskej zo Štátneho ústavu na kontrolu liečiv "informácia nebola presná".
V niektorých baleniach methylergometrinu, ktorý môže vyvolať pôrod, sa nachádzajú ampulky neolutinu forte, ktorý je určený na udržiavanie tehotenstva, a nie naopak. Ak sa mylne podá hormonálny liek neolutin forte žene, u ktorej sa má vyvolať pôrod, nič sa jej nestane, akurát nemá pre ňu význam. Problém však Vavrincová vidí v odlišnom spôsobe podávania liekov.
Neolutin forte je olejovitá tekutina. Podáva sa injekciou do svalu a pomaly. Methylergometrin sa vpichuje do žily. Ak sa však ampulky vymenia a lekár si nevšimne zámenu, môže podať do žíl olejovú konzistenciu lieku.
Andrej Janco šéf Slovenskej únie špecialistov povedal, že, keď sa podá olejová injekcia do žily, lekár môže hovoriť o šťastí, ak sa nič nestane. "Ak sa naraz podá väčšie množstvo takéhoto roztoku do malej žily, hrozí riziko tukovej embólie," upozorňuje Janco. "Skúsený gynkológ ampulky rozlíši už na prvý pohľad. Methylergometrin je v ampulke z tmavého skla. Tekutina je číra a bezfarebná. Neolutin forte má ampulku z číreho skla a tekutina je olejová," hovorí Vavrincová. Povinnosťou lekára je skontrolovať pred aplikovaním injekcie nápis na ampulke.
Po zistení zámeny dal Štátny ústav na kontrolu liečiv príkaz na stiahnutie oboch liekov z trhu. Označil ho triedou urgentnosti číslo jeden, čo znamená, že odbor zdravotníctva v samosprávnych krajoch ich musí stiahnuť hneď. Zástupcovia všetkých samosprávnych krajov informovali lekárne o príkaze. "Niektoré lekárne sme vyrozumeli e-mailom a tie, ktoré e-mail nemajú, listovou zásielkou," povedal Ivan Krajčovič, hovorca Trnavského samosprávneho kraja.
Rovnako informovali lekárne aj distribučné firmy, ktoré ich liekmi zásobujú. Ak by lekárnici neuposlúchli výzvu, hrozí im pozastavenie alebo zrušenie povolenia.
Súkromných gynekológov na lieky neupozornil nikto.
Podľa ministerstva zdravotníctva je povinnosťou Štátneho ústavu na kontrolu liečiv informovať VÚC, ktorý zasa informuje zdravotnícke zariadenia vo svojom regióne. Hovorca Trnavského samosprávneho kraja však tvrdí, že oni podľa zákona dávajú príkaz na stiahnutie lieku iba lekárnikom, nie lekárom. K jeho názoru sa prikláňajú aj ostatné samosprávne kraje.
Niektoré lekárne napríklad v Zlatých Moravciach iniciatívne informovali gynekológov vo svojom pôsobisku. "Ja som o tom dozvedela v pondelok z médií," hovorí gynekologička z Bratislavy Jana Černáková.
(mp)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.