rok predtým. Oproti roku 2003 to znamená pokles o 4,1 percenta a v porovnaní s rokom 1995 je to dokonca o 24 percent menej, oznámil včera vo Washingtone Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI).
V roku 2004 bol na území USA spáchaný zločin spojený s násilím každých 23,1 sekundy, každých 32,6 minúty bol zavraždený človek. Celkový počet vrážd dosiahol vlani v USA číslo 16 137, čo je o 2,4 percenta menej než v roku 2003. Podľa údajov FBI má najväčšiu zásluhu na poklese násilných zločinov v USA Chicago, kde iniciatíva Ceasefire (Prímerie) sa už niekoľko rokov sústreďuje na ohrozených mladých ľudí z problémových štvrtí. Organizácia naberá spolupracovníkov z ohrozených skupín, ktorým pomáha pri odchode zo zločineckých gangov.
Najbezpečnejším veľkým americkým štátom bol New York, kým mesto New York obsadilo v rebríčku 240 veľkomiest hodnotených podľa počtu zločinov lichotivú 222. priečku. "New York je na správnej ceste," povedal starosta mesta Michael Bloomberg. Pokles zločinnosti v New Yorku podľa Bloomberga rástol desaťkrát rýchlejšie, než je celoštátny priemer. Starosta tento úspech pripísal intenzívnejšej práci policajných zložiek. Medzi násilnými trestnými činmi dominovali minulý rok so 62,5 percenta ťažké ublíženia na tele, nasledujú ťažké prepadnutia s 29,4 percenta, znásilnenia so 6,9 percenta a vraždy s 1,2 percenta. Nárast pritom zaznamenali len znásilnenia - o 0,8 percenta. Podľa FBI sa 46,3 percenta násilných zločinov podarilo objasniť a ich páchateľov postaviť pred spravodlivý súd. Pri 10,3 milióna vlámaniach, objasnenosť ktorých dosiahla 16,5 percenta, vznikla škoda za 16 miliárd dolárov, teda vyše 520 miliárd Sk. Celkovo zatkla americká polícia minulý rok 14 miliónov ľudí, kým rok predtým to bolo 13,6 milióna.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.