ekologicky citlivej delte Dunaja.
Informoval o tom včera ukrajinský minister poľnohospodárstva Oleksander Baranovskij s tým, že vytvorenie komisie je výsledkom telefonickej diskusie s jeho rezortnými partnermi v Rumunsku a Moldavsku. Činnosť komisie bude zahŕňať aj fyzickú kontrolu divých a chovaných vtákov a výmenu informácií. Prvé spoločné rokovanie sa uskutoční zajtra v ukrajinskej Odese.
Dunajská delta je jednou z najväčších a najvýznamnejších mokradí na území Európy a kľúčovým bodom pre milióny vtákov migrujúcich na juh. Baranovskij upozornil, že snahám o zastavenie šírenia vírusu vtáčej chrípky bráni nedostatočná infraštruktúra, ako aj vysoké riziko prenosu vírusu zo sťahovavých vtákov na chovanú hydinu. V súvislosti s tým, že na rumunskej strane hraníc zaznamenali úhyn vtákov nakazených vtáčou chrípkou, Ukrajina minulý týždeň zakázala dovoz rumunskej hydiny, ktorý neskôr rozšírila aj na produkciu z Turecka a Grécka. Rumunské úrady zasa zakázali predaj mäsa v okruhu desať kilometrov od miesta nákazy a zakázali aj chov hydiny vo vonkajších výbehoch. V trojkilometrovom okruhu okolo miesta nákazy rumunské úrady vyhlásili karanténu.
Veľkým problémom v boji s vtáčou chrípkou je aj pašovanie potravín, a to hlavne cez moldavský odštiepenecký región Podnestersko. Táto situácia by si mohla vyžiadať uvalenie úplnej karantény na akýkoľvek vtáčou chrípkou zasiahnutý región.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.