Jean-Claude Camille Francois, no on si ho neskôr zmenil. Priezvisko Van Damme sa mu zdalo dynamické a hlavne krátke.
"Svaly z Bruselu", ako ho často mnohí prezývajú, sa preslávil vďaka bojovým umeniam, ktoré sa stali nosnou témou filmov 80. a 90. rokov. S bojovými umeniami začal, keď mal iba jedenásť rokov. Ich čaro spoznal vďaka otcovi, ktorému sa zdalo, že Jean-Claude je fyzicky slabý. Jean-Claude sa najskôr venoval Shotokanskému karate, no neskôr sa začal zaujímať o Kickbox, Taekwon-do a Muay Thai. V roku 1979 sa stal majstrom Európy v karate a cestoval do Spojených štátov, kde chcel získať titul majstra sveta, čo sa mu však nepodarilo.
Mal iba devätnásť rokov, keď odišiel do Hongkongu. V roku 1981 ale mesto opustil a presťahoval sa do centra svetového šoubiznisu - Los Angeles. Zdokonaľoval sa v angličtine, pracoval ako pokrývač kobercov a trénoval karate. Živil sa rozvozom pizze a ako šofér limuzíny. V tom čase ešte netušil, že príde čas, keď bude v limuzíne sedieť na zadnom sedadle on sám. Vďaka Chuckovi Norrisovi dostal prácu vyhadzovača v jednom nočnom klube. Onedlho mu Norris ponúkol malú rolu vo filme Missing in Action.
V roku 1984 sa na neho opäť usmialo šťastie. Zahral si v nízkorozpočtovom filme Karate Tiger 1. Jedného dňa kráčal Jean-Claude po ulici a zazrel filmového producenta spoločnosti Cannon Pictures. Na ulici mu predviedol čo dokáže a rozhodol tak o svojej budúcnosti. Získal totiž hlavnú úlohu vo filme Krvavý šport z roku 1988. Film natáčali v Hongkongu, ale bol taký zlý, že keď ho dokončili, dva roky ležal v zásuvke. Pravdepodobne by ho ani nikdy nezverejnili, ak by na tom Van Damme netrval. Film teda dodatočne postrihali a niektoré sekvencie úplne vymazali. Film mal premiéru v Malajzii, potom sa dostal do francúzskych kín a nakoniec na americký trh. Krvavý šport a jeho úspech všetkých šokoval. Nízkorozpočtový film, natočený za jeden a pol milióna dolárov zarobil tridsať miliónov a pre Van Damma znamenal štart hviezdnej kariéry.
Tínedžeri obdivovali jeho rýchle a prudké pohyby, ženy zmyselnosť jeho tela a tajomný pohľad. Európan dobyl Ameriku. Van Damme zrazu dostával ponuky a mohol si vyberať. V roku 1989 natočil film Cyborg a o rok neskôr Levie srdce, ktoré rozplakalo aj tvrdých chlapov. Svoj talent potvrdil filmom Dvojitý zásah z roku 1991, kde dokonca zahral dvojrolu - bratov - dvojičky. Univerzálny vojak sa z neho stal v roku 1992. O dva roky neskôr mal premiéru jeden z jeho najväčších filmov - Timecop, ktorý zarobil viac ako sto miliónov amerických dolárov. V roku 1996 režíroval film Súboj cti, ktorým ale dieru do sveta nespravil. Podobne dopadli aj filmy Maximálne riziko (1996) a Double Team (1997).
Van Damme lámal srdcia kade chodil a rád sa ženil. Jeho prvou manželkou bola Maria Rodriguezová. Ich manželstvo trvalo šesť rokov. Šťastie potom skúsil nájsť po boku Cynthie Derderianovej, no nevydržali spolu dlhšie ako rok. V roku 1986 sa zosobášil s Gladys Portuguesovou, ktorá mu porodila syna Kristophera a dcéru Biancu. Dvojica sa rozviedla v roku 1992. Dva roky po treťom rozvode spečatil svoju lásku s Darcy LaPierovou, ale v novembri 1997 už boli rozvedení. LaPierová je matkou ich syna Nicholasa. Napriek tomu sa Van Damme manželstva nebál a v súčasnosti žije už šesť rokov opäť s Gladys Portuguesovou.
Okrem toho znova naštartoval svoju kariéru. Jeho návrat na scénu symbolizovali filmy Replikant (2001), Teror vo vlaku (2002), a Peklo (2003). Van Damme v nich pôsobí herecky zrelšie a dokáže viac prejaviť svoje emócie. Okrem toho vlastní produkčnú spoločnosť Long Road Productions.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.