V dramatickom derby sa šťastie usmialo na Prešov

Sportnet|20. okt 2005 o 00:00

Košice Podobne ako posledný zápas prvej časti, tak aj prvý v odvetnej sa skončil pre hádzanárov Košíc tesnou prehrou. V sobotňajšom podľahli

Považskej Bystrici o dva góly a včera neuspeli v súboji s úradujúcim majstrom Tatranom Prešov. Ten im vrátil požičané z prvého kola a vyhral najtesnejším rozdielom 31:30. Derby odvekých rivalov sa hrala v solídnom tempe a na oboch stranách vynikali brankári, domáci Olejár a hosťujúci Bakša. Košičania proti papierovému favoritovi hrali s chuťou a postupne získavali pevnú pôdu pod nohami a stále boli o jeden až tri góly pred súperom. Ten sa zakaždým dokázal do hry vrátiť a držať v napätí nielen divákov ale aj domácich hráčov. Po vylúčení Pokotylova za faul na Faitha vo vyloženej šanci sa podarilo domácim získať štvorgólový náskok (14:10). Ten sa nezmenil ani po dvojnásobnom oslabení, keď sa dvoma zákrokmi prezentoval brankár Paul. Keď v ňom strelil Farkašovský pätnástky gól zdalo sa, že súper je na kolenách, ale bolo to iba zdanie. Posledné štyri minúty prvého polčasu vyhrali Prešovčania 5:0 a po prestávke sa začínalo odznova. Hostitelia aj v druhom polčase boli aktívnejší, no opäť nezvládli poslednú fázu, dovolili súperovi vyrovnať i získať trojgólový náskok, ktorý sa nakoniec ukázal ako rozhodujúci. Domáci môžu mať právom ťažké srdce na dvojicu rozhodcov, ktorá mala vo viacerých prípadoch dvojaký meter, čo poznačilo priebeh duelu. "Ťažko sa mi hovorí po druhom zápase, ktorý mal skoro rovnaký koniec ako ten predchádzajúci. Tento duel sme mali rozbehnutý ako ten sobotňajší, ale štyri minúty pred koncom sme zrazu prehrávali o tri góly. V následnom oddychovom čase som sa snažil chlapcov upokojiť a doliať im sebavedomia, že ak zvládali viac ako päťdesiat minút súpera, ta zvládnu aj tie štyri minúty. Vyrovnali sme na 29:29, avšak po nedôraznej činnosti v obrane sme dostali gól, ktorý nás pri presilovke nútil hrať aktívne, preto neviem prečo nám rozhodca zdvihol ruku pre pasivity. Asi to tak bolo keď to videl, tak to malo byť. Tak sme sa pripravili o strelenie vyrovnávajúceho gólu. Pri presingu sme dostali zbytočný gól a práve oň sme prehrali tento zápas," povedal na margo druhej prehry za sebou tréner domácich Gabriel Schmiedt. Pokiaľ na strane hostiteľov zavládlo sklamanie, v tábore súpera vládla spokojnosť s dvomi bodmi. Prešov nehrá ani zďaleka tam dobre ako vlani a na palubovke to v súhre dosť škrípe. Vyšlo im niekoľko rýchlych protiútokov, ale proti Košiciam museli poriadne načrieť do herného rezervoára. V tomto stretnutí nevyhralo lepšie, ale šťastnejšie družstvo. Prešovčanom sa nedarí v základnej skupine Ligy majstrov, preto aj víťazstvo nad Košicami má pre nich svoju cenu. "Bol to celkom rušný zápas, dramatický, pričom ani jeden nedokázal výraznejšie odskočiť. Musím však priznať, že poväčšine času sme museli doťahovať náskok súpera. Z celkového pohľadu si svoje odchytali obaja brankári a dominovali obrany. O výsledky rozhodla aj kvalita rýchleho protiútoku a o ten gól sme jednoducho boli lepší," hodnotil výkon svojho celku kormidelník Prešova František Šulc.

Napriek tomu, že derby sa hralo v pokojnom duchu, prešovský Tatran mal troch vylúčených hráčov. Dvoch za zbytočne hrubé fauly zozadu a jedného pre tri vylúčenia. Je až zarážajúce s akou agresivitou a neúctou k súperovi hrá Kozlov. V Lige majstrov nastrelil brankára do hlavy a to isté zopakoval aj včera. Doslova s niekoľkých metrov nastrelil domáceho Olejára, ktorý ostal otrasený a museli ho ošetrovať. Tento jeho počin rozhodcovia tolerovali, no zákrok v poslednej sekunde stretnutia na Nubera už odmenili červenou kartou. Jeho počínanie odsúdil aj jeho kormidelník F. Šulc, avšak čo je to platné, keď jeho celok vyhral a získal cenné dva body. "Nielen z jeho strany ide o nedisciplinovanosť, ktorá na palubovku nepatrí. Po tejto stránke musím byť k niektorým hráčov kritický. Kozlov má s tým problémy, ináč je to vynikajúci hráč, ale pokiaľ sa nenaučí vpratať do svojej kože, tak ho to bude v jeho športovom raste brzdiť," povedal na margo troch vylúčených hráčov svojho celku F. Šulc.

Domáci hádzanári mali viac ako dobre rozohrané derby s Tatranom, avšak nakoniec svojimi chybami i za prispenia dvojice arbitrov prišli o dva body. Po stretnutí neskrýval svoj hnev ani prezident klubu Boris Farkašovský. Prezradil, že bude iniciovať prezidenta zväzu, aby na základe videozáznamu boli rozhodcovia potrestaní. Ak nie a bude sa naďalej rozhodovať v takom duchu ako v tomto zápase, tak radšej odstúpia zo súťaže.