odpojením od centrálneho vykurovania. Namiesto toho si zakladajú vlastné blokové kotolne, ktoré vykurujú celú bytovku. Dnes sa toto riešenie oplatí, ale v budúcnosti sa to môže zmeniť.
SPP dnes predáva plyn za trhové ceny, ktoré pravidelne upravuje, len veľkoodberateľom. Od začiatku tohto roka už tieto ceny zvýšil o 30 percent. Naopak, pre kategóriu stredných odberateľov, kam patria aj blokové kotolne, podlieha tvorba cien regulácii. Tieto ceny sa od začiatku tohto roka nezmenili, dokonca sa ich nedotklo ani pätinové zdraženie, ktoré pocítili domácnosti.
Veľkoodberatelia platia za kubík plynu od 10,25 do 11,60 koruny, kým stredne veľkí odberatelia 12,22 koruny. Teplári tento 5- až 15-percentný rozdiel označujú za nízky. "V rozvinutých krajinách Európy majú veľkoodberatelia o tretinu až polovicu nižšie ceny plynu než najväčší maloodberatelia," povedal predseda Slovenského zväzu výrobcov tepla Miroslav Obšivaný. Výrobcovia tepla to okrem iného považujú za dôsledok strnulých cien pre stredne veľkých odberateľov a očakávajú, že ceny sa v blízkej budúcnosti pohnú.
SPP im dáva za pravdu. "Od januára budú ceny pre stredných odberateľov zreteľne upravené," povedala hovorkyňa SPP Dana Kršáková. Zatiaľ nechcela upresniť o koľko. Plynári čakajú na rozhodnutie regulačného úradu o zmene taríf, za ktoré plyn distribuujú svojim odberateľom.
Veľkí výrobcovia tepla upozornili, že výhodnosť budovania vlastných kotolní sa môže v najbližších rokoch pominúť Podľa Františka Urbana z Katedry tepelnej energetiky Slovenskej technickej univerzity je dôležité, že účty za teplo nezávisia len od cien tepla, ale aj od jeho spotreby.
"Ak ľudia uvažujú o investícii na zníženie nákladov, v prvom rade treba dom zatepliť. Popri tom treba znížiť ventilačné straty, tepelnú sústavu hydraulicky vyregulovať a nastaviť termostaty. Spotreba v bytoch aj rodinných domoch sa tak môže znížiť až o 50 percent," povedal Urban. Náklady na zateplenie osemposchodového domu so sedemdesiatimi bytmi sa odhadujú približne na päť miliónov korún. Podľa Urbana závisí návratnosť takejto investície od cien tepla. Predpokladá však, že sa pohybuje medzi piatimi a desiatimi rokmi.
Vyššiu motiváciu ľudí riešiť otázku kúrenia pociťuje v posledných dvoch rokoch aj Alexander Kaliský z firmy, ktorá montuje zdroje tepla, rozvody a výmenníkové stanice. "Pripúšťam, že prevádzkovatelia sietí môžu zneužívať svoje monopolné postavenie. Aj napriek tomu sa mi zdá cesta centrálneho zásobovania výhodnejšia," povedal Kaliský.
Centrálne vykurovanie využíva na Slovensku približne 784-tisíc domácností, v ktorých žije 2,5 milióna ľudí. Ostatní si kúria sami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.