vyvoláva otázniky, či je oprávnený.
Combin založila s firmou Paradais Norberta Kaníka spoločnosť Ski Centrum, uspela so žiadosťou o 150 miliónov z eurofondov na stavbu lyžiarskeho strediska.
Rozhodla o tom komisia Slovenskej agentúry pre cestovný ruch pri ministerstve hospodárstva. Tá istá komisia v tom istom balíku žiadostí rozhodla, že 47 miliónov dostanú jódové kúpele Číž pri Rimavskej Sobote na rekonštrukciu liečebného domu Rimava.
Predsedom predstavenstva kúpeľov je námestník firmy Combin Milan Hlinka. Riaditeľ Combinu Vladimír Gallo a spoločníci firmy, Ivan Solivarský a Marián Adamský, sú v dozornej rade kúpeľov.
Spoločníci firmy Combin získali kúpele pri privatizácii od Fondu národného majetku v roku 1995 za 29 miliónov.
Za 15 miliónov z eurofondov Sapard sa v kúpeľoch rekonštruujú aj ďalšie dva liečebné domy. Ľudia z firmy Combin vystupovali pri žiadosti o peniaze ako občianske združenie Rimava Slaná. To sídli v kúpeľoch. Sekretárka kúpeľov uviedla ako kontakt na združenie e-mailovú adresu Milana Hlinku.
Hlinka vylúčil, že by za ich úspechom pri získavaní peňazí z eurofondov mohol byť klientelizmus. Ich projekty sú také úspešné, lebo "poukazujú na ich komplexnosť a vysokú kvalitu a celospoločenský prínos v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou a veľmi nízkou úrovňou služieb, ktoré sú nutné pre ich rozvoj". Upozornil, že pri všetkých projektoch firma musela časť nákladov financovať sama.
Peter Kunder z mimovládnej organizácie Aliancia Fair Play pripúšťa, že neprehľadný proces "čerpania európskej pomoci či pomoci z verejných zdrojov vytvára priestor na korupciu či klientelizmus" a aj preto vznikajú otázky o zneužívaní moci.
Jeden z liečebných domov v kúpeľoch Číž už je opravený, rekonštrukcia druhého sa začína.
Stavebná firma Combin uspela aj s projektom, ktorý so stavebníctvom nemá veľa spoločné. V roku 2003 získala takmer 1,8 milióna korún na projekt eurokonzultantov.
Zmluvy o vyplatení peňazí sa podpisovali v apríli 2004, peniaze išli z predvstupového fondu PHARE. Zoznam úspešných uchádzačov je zverejnený na stránke ministerstva práce, ktoré donedávna viedol Ľudovít Kaník, brat Norberta Kaníka.
Hovorca ministerstva Martin Danko upozorňuje, že projekty posudzovalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, nie ministerstvo. Nevedel preto povedať, na základe čoho firma Combin v konkurencií 268 žiadostí uspela.
Igor Kňazovický z Ústredia práce povedal, že firma má ako predmet činnosti aj poradenstvo, takže mohlo ísť o konzultantov v oblasti stavebníctva.
Spoločník Combinu Milan Hlinka neodpovedal na otázku, ako využili peniaze na eurokonzultantov.
Na svojej webstránke firma poradenstvo nespomína. Prezentuje sa ako veľmi úspešná stavebná firma, vymenúva desiatky obcí, ktorým stavala vodovody, kanalizáciu a čistiarne odpadových vôd. Úspešná je aj pri stavbe a opravách ciest, bytových domov.
Firmu Combin minulý rok zaradila Aliancia fair play medzi firmy, ktoré sú najlepšie „živené" štátnymi zákazkami. V rokoch 2001- 2003 mal Combin získať podľa nich štátne zákazky v objeme viac ako pol miliardy korún. Pritom niektoré získala len na základe rokovacích konaní bez zverejnenia či užších súťaží.
Autor: eta, haj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.