Zolta Simona.
Predseda strany Béla Bugár pritom už viackrát v médiách povedal, že strana sa tým viac nebude zaoberať, lebo podľa neho išlo o dotácie, ktoré dostal každý, kto o ne požiadal. Csáky sa tak opäť vyjadril opačne ako predseda Bugár. Naposledy tak spravil v prípade, kde SMK súhlasilo s odchodom ANO z koalície, keď Csáky povedal, že Bugár na vypovedanie koaličnej zmluvy nemal mandát strany.
Csáky zároveň včera povedal, že prípad Simona sa nedá porovnávať s prípadom ministra Kaníka.
"Ak to bola podpora, ktorá je automaticky nárokovateľná všetkými subjektmi, tak je to kvalitatívne iný problém, ako boli doterajšie takéto prípady," povedal Csáky.
Minister životného prostredia Lázsló Miklós z SMK nevidí v dotáciách problém, ak sa dodržali všetky zákonné normy. "Keby niekomu vyrazil peniaze z ruky, tak to by som videl ako konflikt záujmov, ale keď je oprávnená každá poľnohospodárska firma, tak aj jeho je oprávnená."
Dotácie z ministerstva pôdohospodárstva dostala aj firma, ktorej spoločníkom je štátny tajomník tohto rezortu Marián Radošovský za KDH. Strana sa ho na dotácie opýta na najbližšom predsedníctve.
Minister vnútra a podpredseda KDH Vladimír Palko v súčasnosti zisťuje, aký je stav vecí. Osobne sa rozprával so štátnym tajomníkom, ktorý mu dal dokumenty k prípadu. Vyvodenie zodpovednosti, ak sa potvrdí konflikt záujmov, je podľa Palka všeobecný princíp, ktorý platí v KDH.
V roku 2002 dostali dotácie na veci, na ktoré ich žiadal aj Radošovský, všetci záujemcovia, povedala hovorkyňa rezortu Katarína Czajlíková.
V roku 2003, na to, na čo žiadal dotácie štátny tajomník, peniaze dostalo 31-tisíc žiadateľov, neúspešných bolo 34 žiadostí.
Dotáciu 360-tisíc korún však dostal na investície, čo nie je automatické ani v prípade splnenia všetkých náležitostí. V tomto prípade bolo 1253 žiadateľov, z čoho bolo 7 neúspešných.
Autor: mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.