chrípkovej pandémii. Cvičenie, do ktorého sa zapojilo všetkých 25 členských krajín, včera potvrdila Európska komisia.
EK včera informovala, že stále čaká na konečné výsledky testov, ktoré by mali potvrdiť výskyt vtáčej chrípky na gréckom ostrove neďaleko Turecka. Kým nebudú výsledky známe, žiada Brusel grécke úrady, aby udržali v platnosti zákaz premiestňovania živých vtákov a hydinových výrobkov z oblasti. Vtáčia chrípka už bola európskym laboratóriom v Británii potvrdená v Rumunsku a Turecku. EÚ medzitým pripravuje rozhodnutie predĺžiť zákaz dovozu živých vtákov, peria a hydinových výrobkov zo Sibíri, kde sa v jednej dedine objavil nový prípad vtáčej chrípky. Ruské médiá tiež informovali, že stovky vtákov uhynuli v oblasti Tula južne od Moskvy, čo vyvolalo obavy, že sa choroba dostala do centrálneho Ruska. Komisia čaká na viac informácií od ruských úradov.
V Bruseli tiež očakávajú výsledky testov podozrivých vzoriek z Macedónska, ktoré sú na ceste do laboratória v Británii. V macedónskej dedine Mogila začali už úrady zabíjať tisíce sliepok z dôvodu iného ochorenia, ktoré sa u nich prejavilo.
V Rumunsku včera potvrdili ďalšie ohnisko výskytu vírusu vtáčej chrípky v delte Dunaja. Potvrdilo to britské laboratórium na základe výsledkov testov zo vzoriek odobraných v dedine Maliuc v priebehu uplynulého týždňa, informoval rumunský minister poľnohospodárstva Georghe Flutur. "Testy vykonané na vzorkách z labute a sliepky z dediny Maliuc v britskom laboratóriu potvrdili prítomnosť bakteriálneho kmeňa H5N1," uviedol Flutur na tlačovej konferencii.
Rumunsko v sobotu oznámilo prvý prípad výskytu vtáčej chrípky v delte Dunaja, keď testy vzoriek odobrané v dedine Ceamurlia de Jos v rovnakom laboratóriu v Británii vyhodnotili ako vysoko patogénny bakteriálny kmeň H5N1.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.