1939, keď sme slávnostne nastúpili do tretej triedy štátnej ľudovej školy na druhom poschodí Evanjelického kolégia v Prešove. Ešte ani neskončila prvá vyučovacia hodina a už sme sa všetci nahrnuli k oknám triedy. S ohlušujúcim rachotom nízko nad Kolégiom letelo asi dvadsať lietadiel s hákovými krížmi na krídlach, na sever od nášho mesta. Bol to prvý deň druhej svetovej vojny. Potom sme prežili päť ťažkých rokov so všetkými vojnovými peripetiami civilného obyvateľstva. Keď sme v roku 1944 navštevovali tretiu triedu štátnej meštianskej školy chlapčenskej, bolo aj nám žiakom jasné, že sa blíži porážka fašistického Nemecka. Dediny a mestá východného Slovenska boli vojnou značne poškodené. Samotný Prešov bol ešte naviac postihnutý veľkým bombardovaním 20. decembra 1944. Ledva bombardovanie skončilo, už ozbrojení členovia PO HG a ich rodinní príslušníci vyrabovali sklady a obchody, všetky zásoby z nich si presunuli do svojich obydlí. Prešiel jeden mesiac a z Prešova ozlomkrky utekali nemeckí vojaci, nacistickí pohlavári a slovenskí fašisti. Január 1945 znamenal koniec vojny v Prešove i na východnom Slovensku.
Obyvateľstvo sa ťažko spamätávalo z vojnových útrap. Miestny národný výbor v Prešove 20. septembra 1945 poslal Rekonštrukčnej kancelárii SNR v Bratislave návrh na uzavretie družobných vzťahov vojnou značne postihnutých východoslovenských miest s mestami v Čechách. Zámer sa stretol so záujmom a porozumením. České podniky a mestá zorganizovali patronátnu pomoc. Už 19. októbra prišlo do Prešova päť nákladných áut s rôznym potrebným tovarom ako dar Českomoravských strojární v Prahe. Slávnostné odovzdanie darov od českých občanov sa udialo v nedeľu 21. októbra pred hotelom Savoy. Z ďalšej zásielky mesto Prešov dostalo: 12 vagónov múky, 800 litrov benzínu, tri vagóny eternitu, 25 sudov oleja a dvadsaťdvatisíc konzerv. Delegácia českých pracujúcich navštívila aj fašistami vypálenú Zlatú Baňu.
V najbližších dňoch tomu bude 60 rokov, čo českí občania poskytli rýchlu priateľskú pomoc občanom Prešova a východného Slovenska.
Autor: Belo KESELIČKO
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.