Bratislava - Dostavba jadrovej elektrárne Mochovce v roku 2011 je pre taliansku spoločnosť Enel v tomto momente reálna. Povedal to včera novinárom
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
oblastný manažér Enelu pre Slovensko Marco Arcelli. Talianska energetická spoločnosť dúfa, že privatizačný proces sa zavŕši do konca roka a oficiálnym vlastníkom 66-percentného podielu v Slovenských elektrárňach sa stane v januári.
V roku 2006 chcú Taliani v spolupráci so slovenskými odborníkmi urobiť analýzu, kedy a za koľko sa Mochovce dostavajú. "V investičnom pláne je zahrnutý len odhad. Presný objem peňazí určí až budúcoročná analýza," povedal Arcelli. Talianska strana v pláne počíta s nákladmi približne 1,6 miliardy eur (62,3 mld Sk), výpočty Slovenských elektrární hovoria o 45 miliardách. "Rozdiel je skôr v obsahu, na ktorý budú tieto peniaze určené," vysvetlil Arcelli.
V investičnom pláne, ktorý minulý týždeň schválil Fond národného majetku, nežiadajú Taliani žiadnu priamu podporu od štátu. Chcú však mať možnosť zrýchleného odpisovania Mochoviec a desaťročné daňové prázdniny na zisk z jadrovej elektrárne. "Sú to len predpoklady, nie podmienky," komentoval žiadosť Enelu privatizačný poradca zo spoločnosti PricewaterhouseCoopers Peter Mitka. V najbližších týždňoch by mal Enel vláde predložiť úplný strategický plán, na ktorom teraz pracujú zmiešané skupiny odborníkov.
Enel včera ohlásil aj záujem o vstup do distribučných spoločností. Dnes v nich (Východo-, Stredo- a Západoslovenská energetika) vlastnia 49 percent akcií súkromní investori, ale vláda uvažuje o doprivatizácii zostávajúceho štátneho podielu. "Bola by to pre nás veľká príležitosť. Teraz sa zameriavame na elektrárne, ale monitorujeme vývoj," povedal Arcelli. Takýto obchod by určite zaujímal štátne úrady. "Zákon o hospodárskej súťaži to nezakazuje. Takýto prípad by sme však museli posudzovať," povedal hovorca Protimonopolného úradu Miroslav Jurkovič.
Zmluvu o privatizácii 66 percent Slovenských elektrární podpísali zástupcovia Enelu s exministrom hospodárstva Pavlom Ruskom 17. februára. Už zaplatili pätinu z dohodnutých 840 miliónov eur (32,7 miliardy korún), zvyšok zaplatia pri uzavretí transakcie. Pred uzavretím rokovaní treba vyriešiť, ako sa vykryje niekoľkomiliardový dlh vo fonde na likvidáciu jadra. Súčasťou privatizácie nebudú bloky pred odstavením v Jaslovských Bohuniciach a vodné dielo Gabčíkovo. Pred ukončením transakcie ich treba previezť na iné štátne firmy.
Autor: mk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.