plodov. Sú to hlohy. Najhojnejší je hloh jednosemenný s 3-7-laločnými listami, spodnou žilkou vyklonenou k báze čepele a takmer celistvookrajovými okrajmi listov, rovnako ako prílistky. Biele menšie kvety tvoria bohaté chocholíky. Objavujú sa počas mája. V kvete je jedna čnelka. V septembri a októbri dozrievajú tmavočervené malvičky, malé, obyčajne takmer guľaté, s trojúholníkovitými kališnými lístkami primknutými k plodu. Tento cudzoopelivý druh má diploidný počet chromozómov. Je veľmi premenlivý. Nájdeme ho v južnej časti Slovenska, na výhrevných, často zásaditých pôdach s južnou expozíciou.
Okrem tohto druhu rastie u nás niekoľko ďalších druhov hlohov. Hloh obyčajný je lesným druhom, s plytko 3(-5)-laločnými listami a s okrajovou žilkou, ktorá sa vykláňa smerom k vrcholu listu. Listy aj prílistky sú drobno pílkovité. Tento druh má tiež diploidný počet chromozómov a rozmnožuje sa sexuálne, tzn. aby vznikli semená je potrebné opelenie. Na okrajoch lesoch, hlavne v podhorských oblastiach, rastie hloh krivokališný. Má veľké, 5-laločné, husto pílkovité listy a zubaté prílistky. Vo veľkých kvetoch je jedna čnelka. Podlhovasté plody sú tmavočervené a kališné lístky sú úzko kopijovité a primknuté k povrchu plodu. Za pozornosť stojí aj hloh Lindmannov, ktorý sa od predošlého odlišuje svetlo červenými plodmi s úzkymi priamo hore smerujúcimi kališnými lístkami. Je pomerne vzácny a rastie v krovinách a na okrajoch lesov. Posledné dva druhy sú pravdepodobne čiastočne apomiktické, tzn. semená sa v nich vyvíjajú bez oplodnenia a sú zároveň čiastočne aj polyploidné. Iné druhy hlohov vznikli hybridizáciou (krížením) menovaných druhov a sú často apomiktické a triploidné. Patrí tu napríklad podhorský druh hloh veľkoplodý. Listy sú podobné na hloh krivokališný, rovnako ako veľké plody, ale má 1-2 čnelky. Vznikol snáď krížením hlohu obyčajného a krivokališného.
Hloh je dôležitá liečivá rastlina, ako droga sa využívajú kvety, listy a plody. Účinnými látkami sú triterpénkarbonové kyseliny, aminopuríny, saponín, flavonoidy, antokyany, glykozidy, vitamín B 1, C a pektíny. Hloh má význam pri liečbe srdcových ochorení, znižuje krvný tlak a hladinu cholesterolu v krvi. I keď je to bezpečná droga, je vhodné poradiť sa o užívaní s lekárom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.