Korzár logo Korzár

UŽITOČNÍ POMOCNÍCI II.

Medzi nami je veľa nenápadných, o to viac užitočných pomocníkov, drobných vynálezov a vecí. Ich význam si častokrát ani neuvedomujeme, hoci sú

používané každý deň. Vážime si ich až vtedy, keď nečakane prestanú slúžiť svojmu účelu. Mnohé z nich sa ale vyvíjali stáročia, tisícročia, mali pohnuté aj veselé osudy. Tento príbeh má názov:

OKULIARE

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď niekto spomenie meno Johna Lennona, okrem melodických pesničiek sa mu celkom isto vybavia v pamäti jeho nezabudnuteľné okuliare v okrúhlom tenkom ráme. Podobná situácia nastane pri rozhovore o excentrickom hercovi, režisérovi a spisovateľovi Woody Alenovi, či pri nákupe Versaceho módnych doplnkov na opaľovanie. Slávny francúzsky matematik a fyzik žijúci na prelome 18. a 19. storočia André Maria Ampére bol tak silne krátkozraký, že by bez nich ani nedokázal študovať.

SkryťVypnúť reklamu

História vzniku okuliarov siaha až kamsi do 3. tisícročia pred n. l. Najstaršie pamiatky pochádzajú z vykopávok Tróje. Keď odhaľovali jej zrúcaniny našli v nánose hladko obrúsené priezračné kryštáliky. Úlohou týchto opracovaných kryštálikov bolo približovať a zväčšovať zraku predmety. Na tie isté účely pri sledovaní gladiátorských zápasov si rímsky cisár Nero, vyznačujúci sa okrem krutosti aj veľmi slabým zrakom, prikladal k očiam smaragd.

Starí Gréci a Rimania však celkom určite okuliare nepoznali. Základy optiky im už ale neznáme neboli. Formuloval ich geniálny matematik Huklides a v 2. stor. pred n. l. ich rozpracoval iný veľké Grék Ptolemaios. V arabských krajinách bola okulistika na vysokej úrovni už v 10. storočí. O 300 rokov neskôr vydáva svedectvo o existencii okuliarov benátsky cestovateľ Marco Polo po návšteve tajomnej ázijskej krajiny Číny. S údivom zistil, že slabozrakí Číňania používajú na zlepšenie zraku zarámované vypuklé sklá.

SkryťVypnúť reklamu

V Európe sa začína rozvoj okuliarov v 13. storočí. Prvá zmienka pochádza z Talianska, kde ich údajne koncom 13. storočia vyrobil Salvino degli Armati. Usudzuje sa tak podľa nápisu na jeho náhrobku. Podľa iných prameňov sa tento vynález na našom kontinente posúva až k roku 1350 a je pripisovaný dominikánovi A. de Spinovi.

Na zlepšenie zraku sa ešte nepoužívajú optické sklá, ale brúsený priezračný kameň alebo beryl. Používanie okuliarov bolo len v začiatkoch. Vo všeobecnosti sú ale považované za jednu z príčin neobyčajného rozmachu vzdelania v renesancii.

Okuliare by ale neboli možné bez dokonalej výroby šošoviek. V súvislosti s nimi sa v Európe spomína všestranný anglický vedec, františkánsky mních Roger Bacon. V druhej polovici 13. storočia prišiel na myšlienku, že sklo možno zabrúsiť tak, aby slabému zraku umožnilo rozoznať aj tie najdrobnejšie písmenká. Pre vtedajšiu anglikánsku cirkev to však boli bohorúhačské praktiky. Anglický učenec sa dokonca na čas ocitol pre svoje názory vo väzení. Paradoxne práve najvyšší slabozrakí cirkevní predstavitelia používali vybrúsené sklíčka na čítanie filozofických a teologických spisov. Presviedčajú nás o tom fresky v kláštore Treviza v severnom Taliansku z roku 1352 a Raffaelov obraz v Palazzo Pitti vo Florencii zachycujúci pápeža Leva X. s lupou v ruke. V 14. storočí sa okuliare zrejme už bežne používali, lebo očný lekár Bernard Gordon sa pokúsil o ich znehodnotenie odporúčaním svojej očnej masti, ktorá vraj zosilní zrak lepšie ako brúsené sklíčka.

SkryťVypnúť reklamu

V 15. a 16. storočí sa stali okuliare módne. V Španielsku ich nosil každý švihák. Čím väčšie, tým lepšie. Dámy si mohli oči vyočiť. Okuliare spočiatku používané učencami kaziacimi si zrak nadobúdaním vedomostí sa stali symbolom múdrosti.

Prvé okuliare mali železné obrúčky spojené mostíkom z dvoch častí otočených okolo nitu uprostred, takže sa mohli na seba sklopiť a vložiť do vrecka. Používanie optického skla bolo samozrejmé. Majstrami na ich vybrusovanie sa stali optici v Benátkach a v Norimbergu. V 18. storočí už poznajú dva druhy šošoviek - vypuklé a duté, pre krátkozrakých a ďalekozrakých. Menil sa aj rám okuliarov. Najstaršie zachované exempláre boli zo železa. V 15. a 16. storočí sú sklá väčšinou uložené v koži a zavesovali sa na pásik na čele. Až neskôr v 18. storočí sa rám zakvačoval za uši.

Rozličným zmenám podliehal tvar okuliarov. Z pôvodne brúseného kryštálika minerálu sa stala lupa, s dlhou rukoväťou lorňon, spojením dvoch lornet. Ak rukoväť chýbala a ostal len závit s pružinkou, bol to cviker. V rafinovanosti vzhľadu okuliarov všetkých predbehol knieža Herman Pückler-Muskau, keď sa jedného jesenného dňa roku 1830 objavil na frekventovanej berlínskej ulici s jedným sklom na oku. Vznikol monokel.

Hoci sú okuliare nepostrádateľné a majú dlhú históriu, až koncom 19. a začiatkom 20. storočia sa začali zostrojovať na vedeckom základe. Predchádzajúce storočia zaznamenali iba pokusy vysvetliť zákony videnia a lomivosti svetla v šošovke. Matematicky ich prepracovali v 17. storočí Nemec Johannes Kepler a francúzsky filozof René Descartes. Vďaka nim sú dnes okuliare dokonalým elegantným pomocníkom, neraz esteticky veľmi príťažlivo napomáhajúcim, zaujať už na prvý pohľad.

Autor: Štefan Lazorišák

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 423
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 588
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 356
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 414
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 011
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 581
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 074
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu