Hnojenie rastlín na list má rýchle účinky
Mimokoreňová výživa rastlín má doplnkovú hodnotu. Umožňuje korekciu základného hnojenia pôdy, realizovaného pred sejbou a vysádzaním. Bezprostredný a rýchly prienik živín povzbudzuje rastliny k lepšiemu rastu a bohatšiemu kvitnutiu. Aj tento spôsob výživy má však svoje pravidlá, výhody a nevýhody.
Hnojením na list (foliárne hnojenie) môžeme dodať rastlinám len menšie dávky minerálnych živín. Rýchlejšie a účinnejšie ale prenikajú cez prieduchy do pletív listov a zapájajú sa do metabolických procesov v rastline. Podľa citlivosti listov na chemikálie používajú sa najčastejšie roztoky s 0,4- až 4,0-percentnou koncentráciou. Nízke koncentrácie hnojivých roztokov si vyžadujú letničky a trvalky s jemnými, citlivými a tenkými listami. Sú to begónie, kapucínky, pivónie, chryzantémy, sirôtky, petúnky, floxy, okrasné šaláty, nocovky a iné. Vyššie koncentrácie hnojivých roztokov znášajú mečíky, portulaky, skalníky, kosatce, cínie, ľalie, ruže, aksamietnice, rozchodníky a ďalšie rastliny s hrubšími, voskovými a kožovitými listami.
Roztoky kombinovaných a jednoduchých monoprvkových hnojív si môžeme pripraviť sami, alebo zakúpiť v špecializovaných predajniach. Pri príprave hnojivého roztoku s 1-percentnou koncentráciou treba v desaťlitrovej kanve rozpustiť 100 gramov alebo približne päť polievkových lyžíc pevného hnojiva. Pri aplikácii viaczložkových hnojív sa nevyhneme zbytočnému zásobovaniu rastliny niektorými živinami, ktoré má v dostatku, prípadne aj v nadbytku.
Zásady správnej výživy vychádzajú z poznatkov, že začiatkom leta pred kvitnutím rastlín uprednostňujeme aplikáciu roztokov dusíkatých hnojív. Počas kvitnutia doprajeme rastlinám predovšetkým fosfor a draslík. Roztoky horečnatých hnojív používame na zmiernenie chlorózy, teda žltnutia listov rastlín citlivých na nadbytok uhličitanov v pôde. Z mikroživín ponúkame kvetinám najčastejšie bór, ktorý aplikujeme na listy v 0,2-percentnom roztoku bóraxu. Počet hnojení počas vegetácie nepreháňame. Optimálne sú tri až päť dávok hnojivých roztokov.
Na list hnojíme najčastejšie po daždi, v ranných alebo vo večerných hodinách. Cez deň prihnojujeme len pri veľkej oblačnosti. Prudké slnko a veľké horúčavy sú príčinou poškodzovania listov zmáčaných hnojivým roztokom.
Doc. Ing. ZOLTÁN BEDRNA, DrSc.
Autor: jv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.