tristo delegátov v Ružomberku zaoberalo, je ilustráciou pomalého dozrievania i tzv. štandardných a stabilných strán na Slovensku. Do obsahu rokovania snemu sa totiž núkali i omnoho dôležitejšie veci, ako spôsob zúčtovania s (údajne) korupčným starostom, potvrdzovanie straníckeho vedenia a - u jedného z podpredsedov už obvyklé - útoky na médiá. To všetko je hlušina.
V starších demokraciách je totiž pravidlom, že predvolebné stranícke zlety riešia základné tézy pre volebné programy, kampaňové stratégie a nominácie na lídra kandidátnej listiny (čiže zároveň aj funkciu premiéra - ak strana uspeje). Delegáti najvyššieho grémia KDH, hoci sa do septembra 2006 v takomto zložení už nezídu, nemali ambíciu nič z toho ovplyvniť a riešiť. Všetky tieto kardinálne veci vložili plne do rúk nižších medzisnemových orgánov - Republikovej rady resp. predsedníctva KDH. V klasických ľudových či socialistických stranách takú neangažovanosť nevidieť. Naopak, členstvá sa v predvolebnom čase bijú o právo hovoriť a zasahovať do kľúčových rozhodnutí, týkajúcich sa nasledujúcich 4 rokov. V KDH toto chýba. Akoby existovala tichá dohoda - vy sa nám z provincie nebudete pliesť do "veľkej politiky" a my vás z centra necháme slobodne tvoriť regionálne koalície typu Nitra (KDH-HZDS-SDKÚ-Smer-SNS), Trenčín (KDH-Smer-SF-HZD-ANO), tiež Bystrica i bratislavská koalícia na župana... To nie je dobre poňatá demokracia.
Výrazom tichej dohody bola zrejme aj litera stanov, ktoré garantovali takú extrémnu suverenitu krajov, že vedenie nemohlo vylúčiť či suspendovať člena trestne stíhaného pre korupciu. Je absolútne zrejmé, že najvyššie velenie musí mať právomoc pozastaviť členstvo obvinenej či inak pochybnej osobe, keďže tieň z jej pôsobenia zasahuje celú stranu, nielen regionálnu filiálku. (Neskôr vysvitlo, že Hrušovský a spol. zrejme všetky možnosti ani nevyužili.) Skutočnosť, že novelu stanov v Ružomberku zvládli obrovskou väčšinou, legitimizuje spätne kroky vedenia, ale Pavol Bielik a jeho kauza je ako vrcholná agenda predvolebného snemu komická a trápna.
A čo je podstatnejšie, v Ružomberku nevyriešili momentálne väčší problém, ktorým je Bielikova kandidatúra do zastupiteľstva BSK. Nevedno, čo bránilo ešte väčšmi obrezať kompetencie filiálok. I po sneme preto zostáva v platnosti, že z predsedníctva KDH môžu krajskú radu len poprosiť, aby človeka, obvineného z prijatia päťmiliónového úplatku, stiahla z volebného lístka. Taká demokracia je skoro absurdná.
Jednu dôležitú otázku však snem predsa len zodpovedal. Síce nie vo forme politickej deklarácie prijatej hlasovaním, čo by bolo štýlové a zaväzujúce, ale KDH jasne vytýčilo svoje predstavy týkajúce sa mocenského usporiadania po septembri 2006. Nasledujúce vety podpredsedu Lipšica si treba dobre zapamätať, keďže sú najzásadnejšie pre politickú debatu budúceho roka. Takže, ideme: "Robert Fico je ten pán, ktorý sa chcel stať predsedom SDĽ. A výsledok - nič. Fico je ten pán, čo sa chcel stať v roku 2002 premiérom. A výsledok? Po druhýkrát nič. Aj o rok by sa chcel stať premiérom. Ale KDH bude mať spolu s SMK a SDKÚ viac percent než Fico. A Fico opäť nebude mať nič. A potom mu povieme - trikrát a dosť!". Toto stanovisko, ktoré v rôznych, o čosi menej ostrých verbálnych mutáciách vzápätí potvrdili Hrušovský, Palko i Minárik, rozptyľuje hmlu a paru, ktorú živili nielen rôzni tvorcovia verejnej mienky, ale nepriamo i samo KDH dvojzmyselným mlčaním (len Vladimír Palko sa pred 2 týždňami v TV debate s Miklošom a Beňovou odvážil naznačiť preferencie KDH). Znamená presne toľko, že KDH napriek trom turbulentným rokom naďalej jednoznačne uprednostňuje terajší model vládnutia voči konštrukcii Smer-KDH-SMK, ktorá získavala v istých kruhoch obrovskú popularitu... Je nemožné dopočítať všetky pohyby, ktoré pod povrchom spustí táto jednoznačná deklarácia. Zásadná vec, ktorú si treba v tejto súvislosti uvedomiť, je, že KDH je dnes jediný politický subjekt na Slovensku, ktorý si môže byť s vysoko nad 80-percentnou pravdepodobnosťou istý, že bude členom povolebnej vlády v akejkoľvek konfigurácii. Na toto stačí triviálna analýza. Fico má jasne nastavenú latku - ak nezíska viac hlasov, ako KDH, SDKÚ a SMK dokopy, jeho politická budúcnosť je v rukách Pavla Hrušovského, Bélu Bugára a Mikuláša Dzurindu... Veľmi pekné, treba veriť, že tribunál to bude spravodlivý. Lipšic ako správca gesčného rezortu je zárukou. Hahahahahaha. (Aj keď Fico dostane poverenie od prezidenta, s HZDS, KSS, SNS a spol. nič nevytvorí, lebo ho svinským krokom poženú z Bruselu i socialistickej internacionály.)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.