členovia Bezpečnostnej rady a väčšina signatárov. Zámer vytvoriť po druhej svetovej vojne sústavu všeobecnej bezpečnosti a mierovej spolupráce bol prvýkrát formulovaný 14. augusta 1941 v spoločnom vyhlásení prezidenta USA Franklina D. Roosevelta a britského premiéra Winstona Churchilla, známom ako Atlantická charta. K myšlienke sa pripojila aj sovietska vláda.
Výraz Spojené národy sa prvýkrát objavil vo Washingtonskej deklarácii z 1. januára 1942, v ktorej sa zástupcovia 26 štátov protihitlerovskej koalície zaviazali viesť vojnu proti fašistickým veľmociam až do konečného víťazstva. Dvadsiateho piateho apríla 1945 sa stretla v San Franciscu ustanovujúca konferencia, ktorá schválila chartu novej medzinárodnej organizácie. Charta bola podpísaná 26. júna a vstúpila do platnosti 24. októbra 1945, keď ju ratifikovalo päť stálych členov Bezpečnostnej rady OSN - Čína, Francúzsko, ZSSR, USA a Británia - a väčšina signatárskych štátov. Najvýznamnejším dokumentom, ktorý definuje ľudské práva je Všeobecná deklarácia ľudských práv prijatá Valným zhromaždením OSN 10. decembra 1948 - tento deň bol vyhlásený za Deň ľudských práv.
Dovedna prijala OSN vo svojej histórii viac ako 300 rôznych medzinárodných zmlúv. V roku 2001 získali spoločne OSN a jej generálny tajomník Kofi Annan Nobelovu cenu mieru za príspevok k riešeniu zásadných ekonomických, sociálnych, ekologických a bezpečnostných problémov súčasného sveta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.