však za potrebné, aby sa SMK ospravedlnila občanom," vyhlásil pred novinármi predseda SMK Béla Bugár.
Simon v prípade získania agrodotácií pre svoju vlastnú firmu konal podľa Bugára v súlade so zákonom. "Druhým problémom je problém SMK, aby to vysvetlila občanom," povedal. Šéf SMK zároveň pripustil, že táto kauza "urobí na tvári SMK" malú jazvu, ktorú budú musieť odstraňovať. Prisľúbil do budúcnosti, že ak bude mať SMK možnosť navrhnúť člena vlády, jednou z podmienok bude, aby nominant nemal firmu.
Rozdiel medzi prípadom Simona a exministra práce Ľudovíta Kaníka je podľa Bugára v tom, že v čase, keď bol Simon vlastníkom, získal iba tzv. nárokovateľný príspevok. Simon podľa neho nemal možnosť zasiahnuť do udelenia dotácií, ktoré prideľoval rezort pôdohospodárstva. "Subjektívny zásah je vylúčený," povedal predseda SMK. Minister podľa neho, buď podpísal záznam rezortnej komisie, alebo nepodpísal. "Keby nepodpísal, nepodpíše nikomu, keď podpísal, podpíše každému," dodal Bugár. Každá komisia zisťovala podľa neho len jednu vec, či sú splnené podmienky na to, aby dotácia mohla byť pridelená. Zdôraznil tiež, že Simon stransparentnil procesy súvisiace s udeľovaním dotácií.
"Keby pán minister mal ešte aj dnes svoju firmu, a keby tá firma dostávala túto dotáciu, tak samozrejme by sme konali a veľmi razantne. Pán minister, síce o niečo dlhšie mu to trvalo, ale túto firmu predal," vysvetlil Bugár. Problémom by bolo podľa neho to, ak by podnik predal príbuznému, čo sa však nestalo.
"Keby som mal ešte dnes tú spoločnosť, tak tu už nesedím," doplnil Bugára sám Simon. Zdôraznil, že všetky svoje styky so spoločnosťou Agrotrade uzavrel. Budúcich kandidátov na tento ministerský post upozorní, aby svoje spoločnosti predali ešte pred nástupom do funkcie, pretože to bude stále morálnym problémom tejto spoločnosti.
Bugár vidí problém, ako sa otázky možného subjektívneho zásahu pri udeľovaní štátnych dotácií budú riešiť do budúcnosti, a to aj v iných rezortoch.
Firma Agrotrade Padarovce, kde bol Simon spoluvlastníkom, získala v roku 2003 osem miliónov korún zo štátneho rozpočtu. Svoj majetkový podiel predal Simon až v júni 2004.
Dôveru ministrovi pôdohospodárstva vyslovil dnes aj predseda vlády Mikuláš Dzurinda. Dotácie pre bývalú Simonovu firmu však vníma ako jeho etický problém aj z toho pohľadu, že dotácie firma poberala aj v čase keď bol ministrom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.