ľudskej chrípky. Včera to vyhlásili zdravotnícki predstavitelia OSN a EÚ. Experti sa zišli v Kodani s cieľom posúdiť pripravenosť na možné prepuknutie ľudskej pandémie.
Vírusový kmeň vtáčej chrípky H5N1 potvrdili vo viacerých európskych krajinách, vtáčia chrípka však stále predstavuje najväčšiu hrozbu v Ázii, kde vírus od roku 2003 zabil viac ako 60 ľudí, skonštatovali experti. "Ázia zostáva epicentrom vo vojne proti vtáčej chrípke a stále predstavuje najväčšie ohrozenia zdravia svetovej verejnosti," povedal Šigeru Omi, riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre región západného Pacifiku. Ako dodal, Európa je lepšie pripravená zvládnuť prepuknutia choroby ako Ázia, vzhľadom na tesnejšiu spoluprácu medzi krajinami a lepšími finančnými a technickými zdrojmi.
Druhý prípad vírusu vtáčej chrípky potvrdili v Chorvátsku na vzorke mŕtvej labute, ktorú objavili pri jazere Zdenci na východe krajiny. Informovala o tom štátna televízia. Zatiaľ nie je jasné, či ide o najnebezpečnejší kmeň vírusu H5N1. Vzorky z ďalších zvierat už predtým zaslali do Británie na dodatočné testy.Na situáciu reagovali už aj susedné krajiny.
Európska komisia informovala, že rozhodla o zákaze dovozu živého vtáctva a peria z Chorvátska, kde sa objavil vírus vtáčej chrípky. Zatiaľ však nepripravuje zákaz dovozu hydinových výrobkov, keďže choroba sa objavila len u divých vtákov.
Autor: em
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.