atlasy... To všetko sú drahé špásy. Čo však rodičia neurobia pre vzdelanie svojho dieťaťa? Pri každom ďalšom ohlásenom poplatku sa ale stávajú o čosi nedôverčivejšími a pýtajú sa, či je napríklad také ZRPŠ (Združenie rodičov a priateľov školy) naozaj povinné. A v tomto prípade sú jednoznačne v práve.
ZRPŠ upravuje vyhláška, ktorá bola vydaná v roku 1986 na základe zákona zrušeného o štyri roky neskôr. V Zbierke zákonov teda ostala asi omylom a jej platnosť je sporná. Hovorí o tom, že poplatok je povinný len pre členov a nesmie presiahnuť 20 korún. (!)
V súčasnosti pri mnohých školách fungujú občianske združenia, ktoré majú právo vyberať rôzne poplatky. Rodič sa však ich členom nestane len tým, že jeho ratolesť navštevuje tú ktorú školu. Musí doň vstúpiť dobrovoľne a ak tak urobí, OZ od neho môže vymáhať napríklad aj ZRPŠ, ktoré sa svojím podpisom zaviazal uhrádzať.
To znamená, že ak rodič nepotvrdil členstvo v školskej nadácii či OZ, je veľmi pravdepodobné, že škola nemá nijaké právo od neho vymáhať ZRPŠ. Ako to však vyzerá v praxi? "Minulý rok sme sa s mamou o tom rozprávali a obe sme si mysleli, že ZRPŠ nemôže byť povinné. Rozhodli sme sa ho nezaplatiť už len z princípu. Triedna však za mnou chodila tak dlho, že ma to prestalo baviť a peniaze som jej dala, aby som už mala pokoj," hovorí žiačka jedného z košických gymnázií. Takýchto prípadov je neúrekom. Nezaplatiť nie je až taký problém, ale kto by riskoval, že učiteľ si na študenta "sadne" a bude mu robiť napriek?
Na mnohých školách ZRPŠ, ktoré odhlasovali rodičia, dosahuje sumu takmer tisíc korún. Na Slovensku v súčasnosti jestvuje množstvo súkromných škôl, na ktorých sa platí školné vo výške sto korún mesačne. Dnes je teda ťažko s istotou povedať, že štátne školy v našej republike naozaj nie sú platené.
Autor: Dominika Uhríková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.