do regionálnych parlamentov. Sláva - ale koho?
Uzávierka kandidátnych listín sľubovala veľké hody politológov. Rokovania naprieč Slovenskom nasvedčovali, že podľa vzoru spred štyroch rokov, opäť sa pripravujú tzv. bravčové koalície, pri tvorbe ktorých nerozhoduje, že kto je vľavo či vpravo, v koalícii či opozícii (v NR SR), ale to, kto s kým je kde pusipajtáš, kto s kým má firmu, koľko flekov v zastupiteľstve, dozorných a správnych radách, úradoch je kto komu schopný ponúknuť.
Hoci televízni experti vyjadrujú nad samosprávnymi listinami rôzne stupne zdesenia, prvá analýza hovorí, že kaša až taká horúca nebude. Skutočne vznikli tzv. neštandardné koalície, ale až na tri-štyri úlety potvrdzujúce pravidlo ony neprotirečia štruktúre sformovanej veľkou politikou v Bratislave.
To platí s jednou zásadnou výnimkou, ktorou je Nitra. Rok medializovaná tzv. slovenská koalícia sa ešte rozšírila o SNS, takže má definitívnu podobu HZDS-SDKÚ-Smer-KDH-SNS. Toto je skutočne atentát na normálnu politiku, z ktorej má smerom k občanom - okrem iného - vyžarovať akási základná priehľadnosť a zrozumiteľnosť. Isteže, vzľadom na fenomén SMK toto čudo zrozumiteľné je, ale etnické členenie sa ako princíp dá, resp. dalo kedysi, obhájiť len v Kosove a Bosne. Áno, výtržnosti a "samozásobovanie" SMK v nitrianskom zastupiteľstve nadobudli už dimenzie, že pomaly už neobstojí ani tvrdenie, že podobne sa správajú "vládne" väčšiny všade a Nitra je iba nepomerne väčšmi na očiach pre národnostný rozmer konfliktov. "Slovenské" strany, ktoré sú s SMK vo vládnej koalícii, však mohli repríze jednoducho čeliť - stačilo prijať ponuku Bélu Bugára na spoločnú kandidátku, keby by SMK nebolo zastúpené tak, aby získalo väčšinu. Nie - oni chcú vládnuť so Smerom a HZDS, lebo sú Slováci. Mohli pritom Bélu nachytať v negližé, keďže on sám túto ponuku až celkom vážne nemyslel. A teraz by mali aspoň vynikajúcu výhovorku. Takto nemajú nič, ledaže istotu, že armáda tzv. kmeňových voličov zostane doma, keďže nie každý sympatizant SDKÚ má žalúdok krúžkovať aj mená s domicilom HZDS či Smeru. Kauza zbytočne roznecuje vášne, ktoré potrebujú upokojiť, ak chcú SDKÚ a KDH skladať po septembri 2006 "pravý blok", aby uzemnili Ficove túžby stať sa premiérom...
Ak sa ale povznesieme nad patológiu Nitry, tak ponad hranice krajov vidíme akúsi symetriu. Politici zorganizovali tri vcelku pravidelné bloky, ktoré kopírujú základnú štruktúru slovenskej scény v tom zmysle, že malé strany sa zavesili na tri vzájomne nekomunikujúce centrá - SDKÚ, Smer, HZDS. Prvý blok tvorí konštelácia SDKÚ - KDH - DS, druhý Smer - HZD - SF - SNS - ANO, tretí HZDS - Pravá SNS - Zjednotená SNS - Ľavicový blok a - KSS. Priestupnosť medzi zoskupeniami je zanedbateľná, ako-tak významné je jedine fluktuovanie KDH, ktoré v Blave a Bystrici naskočilo do konkurečných "županských" koalícií a v Trenčíne dokonca aj do poslaneckej. To je dosť veľa, ale väčšmi ako o poruchách identity svedčí o voluntarizme regionálnych bossov KDH (viď kauza Bielik). Kresťanskí demokrati sú takto paradoxne jediná strana, kde vzťahové a prestížne motivácie v krajoch tu a tam potlačili akúsi centrálnu doktrínu. Tej sa jasne držali v SDKÚ, Smere a napokon i v SMK (koalícia v Blave). Kuriózny a smutný prípad je HZDS, ktorého regionálne partnerstvá sú vyložene núdzové a svedčia o koaličnom potenciáli 7 rokov po tom, čo Mečiar stavil na stratégiu úniku z politickej izolácie. Isteže, ani blok Smeru nie je stmeľovaný nejakou ideológiou, keďže programovou stranou nie je ani samotný líder... Jeho partneri - HZD, SF, SNS - sa ani nemohli zaradiť inam, keďže sa negatívne vymedzujú ako voči HZDS, tak i SDKÚ. Aj toto je tiesňový blok, ktorého kompaktnosť čiastočne ruší len ANO, ktoré sa občas pricapilo aj k HZDS. Aj v tom je logika - úhlavným nepriateľom Ruskovej strany sú dnes KDH a SDKÚ. Kto rozumie vzťahom vo veľkej politike, lepšie pochopí aj krajské koalície.
Košický kraj je jedinou výnimkou (teda mimo chorej Nitry), kde sa - aspoň v "županskej" - koalícii stretli HZDS a SDKÚ. Žiadna záhada: Mečiarovci v obave pred ďalšou blamážou, ktoré ich postihujú pravidelne pri voľbách v KE-kraji, kandidáta na hlavu VÚC ani nepostavili. A po flirte s Bauerom (ešte na jar) sa rozhodli podporiť Novotného. Tam, kde stavajú vlastné kone na županov, dohody neuzavreli. Tak skončila veľká láska medzi HZDS a SDKÚ... Keby sa Džupa obetoval (tvrdil, že uteká z HZDS, lebo kandidatúrou v KE ho chcú diskreditovať!), Novotný by ich podporu nezískal. Hahaha - pomôže mu asi ako komunistovi biblia. Za zmienku stojí, že Košice sú krajom s najmenším počtom a najkratšími koalíciami. SDKÚ-DS, KDH-OKS, Smer-HZD. Ostatné ide všetko samo. Sú takí nekomunikatívni, že ani možnosť žiť z peňazí spoluobčanov 4 roky a zaopatrenie pre strany a rodiny ich natoľko nezlákali, aby uzavreli dohody.
Peter SCHUTZ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.