Husárová s tým, že jedno bolo hneď odmietnuté. Druhým sa zaoberá Úrad boja proti korupcii v Bratislave od 8. júna tohto roku.
Úrad špeciálneho prokurátora "doteraz nedostal odpoveď, či bolo aj druhé oznámenie odmietnuté, alebo sa začalo stíhanie vo veci", tvrdí Husárová. Polícia podrobnosti o prípade odmietla zverejniť.
Oznámenie, ktorým sa protikorupčný odbor zaoberá, má deväť bodov. Jeden z nich hovorí o podozrení, že akciová spoločnosť Letisko Sliač mohla podnikať v nesúlade so zákonom.
Jediným akcionárom letiska je v súčasnosti ministerstvo dopravy. Pozemky však vlastní armáda, a práve tá mala údajne časť pozemku prenajať súkromnej firme, ktorá si ho mala oplotiť. "Nevieme o žiadnom neoprávnenom nakladaní ani podnikaní, o ničom podobnom," povedal hovorca rezortu Tomáš Šarluška. Akúkoľvek nezákonnosť vylúčil aj veliteľ vzdušných síl Jozef Dunaj.
Dunaj pôsobil v dozornej rade spoločnosti prvé štyri mesiace tohto roku, ale podľa Husárovej sa jeho meno v trestnom oznámení nespomína. Dunaj tvrdí, že vo firme zastupoval záujmy armády. Firma Letisko Sliač, a. s., vznikla začiatkom roka a jej úlohou je zabezpečovanie civilnej prevádzky. Dunaj je presvedčený, že na Sliači "je všetko čisté".
Formálna chyba však podľa všetkého nastala pri jeho vymenovaní do funkcie. Hovorca ministerstva obrany Zenon Mikle potvrdil, že Dunaja valné zhromaždenie spoločnosti do dozornej rady vymenovalo potom, ako sa na tom v decembri 2004 telefonicky dohodli ministri obrany a dopravy. Dunaj na to však nemá žiadne písomné dokumenty.
Mikle tvrdí, že sa tak stalo v časovej tiesni a zákon vraj okrem toho nehovorí o forme, ako mohol byť do rady Dunaj vyslaný. Právnik Pavol Cvik však tvrdí, že "v tom období príslušné právne predpisy vyžadovali, aby personálny rozkaz mal písomnú formu".
Pochybenie pre STV pripustil samotný Liška: "Mne je známa skutočnosť, že pán generál Dunaj bol v nejakej letiskovej spoločnosti, kde údajne nemal byť." Dodal, že už je situácia vyriešená a "možno sa stal omyl".
(rp)
!!! RÁMČEK !!!!
Kauzy Juraja Lišku
- Ešte ako primátor Trenčína za SDKÚ požiadal Juraj Liška o kúpu služobného auta, čo mu mestskí poslanci odsúhlasili. Podmienky súťaže boli však určené tak, že ich spĺňala iba značka Audi. Prihlásila sa iba jedna firma - Araver, ktorej majiteľom je člen SDKÚ a sponzor strany Jaroslav Závodský.
- Liška už ako minister obrany rozhodol, že armáda opustí kasárne SNP v centre Trenčína, v ktorých sídli aj veliteľstvo vojenskej polície a podporné jednotky. Dlhodobý plán rozvoja ministerstva obrany do roku 2015 s odchodom z kasární nepočíta a nesúhlasil s ním ani náčelník generálneho štábu Ľubomír Bulík.
- Letecké opravovne Trenčín dostali od ministerstva obrany lukratívne pozemky a vilu v Bratislave. Ich šéf Peter Chupáč tvrdí, že im tento majetok spôsobuje iba problémy. Objekt bol na Letecké opravovne prevedený v marci, keď bol riaditeľom Leteckých opravovní spolužiak ministra obrany Juraja Lišku z vysokej školy Miloš Husár. Toho z funkcie odvolali v septembri, keď po medializácii vyše trojmiliónovej odmeny odmietol podpísať obmedzenie výšky odmien pre šéfov štátnych podnikov na pol milióna korún.
- Denník Pravda tento mesiac informoval, že byty, ktoré majú slúžiť najmä vojakom, armáda pridelila blízkym Liškovým spolupracovníkom. Sú medzi nimi ministrova poradkyňa pre vnútorné otázky, jeho hovorca a sekretárka riaditeľa kancelárie ministra.
- Liška pravidelne hrával niekoľko hodín počas pracovného času golf v Bernolákove.
(r)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.