Radšej lepšie plánovať ako prepadať panike
Parlament preto žiada lepšiu medzinárodnú informovanosť a koordináciu. Poslanci upozornili, že vypuknutie chrípkovej pandémie v jednom členskom štáte by znamenalo okamžitú zdravotnú hrozbu pre celú EÚ. Podľa EP je treba vopred zabezpečiť, aby pre prípad nákazy boli pripravené pohotovostné plány, ktoré sa musia zamerať na koordináciu medzi štátmi EÚ, výmenu informácií s nečlenskými štátmi, zabránenie panike, boj proti nelegálnemu obchodu, určenie oblastí, ktoré budú prednostne izolované, určenie skupín obyvateľstva, ktoré budú prednostne očkované, zabezpečenie spravodlivého rozdeľovania protiepidemických výrobkov a účinnú informačnú stratégiu smerom k verejnosti. Parlament tiež nalieha na členské štáty, ktoré doteraz neprijali svoje plány pripravenosti na chrípku, aby tak urýchlene urobili v súlade s najnovšími odporúčaniami Svetovej zdravotníckej organizácie a Európskeho strediska pre prevenciu a kontrolu chorôb.
Radu EÚ parlament vyzýva, aby zamedzila šíreniu chrípky z jedného štátu do druhého, v prípade potreby najmä obmedzením cestovania a zdravotnými prehliadkami na letiskách a v prístavoch. Za kľúčový prvok prevencie označili europoslanci včasný vývoj a výrobu dostatočného množstva očkovacích látok a antivirotík. Komisiu vyzvali na spoluprácu s farmaceutickým priemyslom s cieľom výroby vakcín v čo najkratšom čase, ktorý podľa odborníkov môže trvať tri až osem mesiacov. Keďže medzi štátmi EÚ sú veľké rozdiely vo výške finančných prostriedkov na vytváranie zásob očkovacích látok a antivirotík, má EK zvážiť využitie európskeho fondu solidarity na finančnú pomoc. EÚ by tiež podľa europoslancov mala pomáhať susedným krajinám aj Ázii.
Účastníci medzinárodnej konferencie o vtáčej chrípke, ktorú v kanadskej Ottawe zorganizovala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO, sa nedokázali zjednotiť na spoločnom postupe proti tomuto ochoreniu. Konferencia odborníkov a politikov z 30 krajín sa skončila v noci navčera bez akejkoľvek dohody o spoločných cieľoch, napríklad o dodávkach protichrípkových liekov do chudobnejších krajín alebo o uvoľnení patentovej ochrany v prípade očkovacích látok, prípadne lieku Tamiflu. O neúspechu konferencie informoval kanadský minister zdravotníctva Ujjal Dosanjh.
Autor: Štrasburg/Brusel/Ottawa (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.