Korzár logo Korzár

Vznik republiky oslavovali s nadšením aj obavami

V Prešove otvorilo sezónu Národné divadlo, v Poprade-Veľkej usporiadali športový deň Sokoli s legionármi, v Košiciach vystavovali maliari a ľudia

demonštrovali proti monarchii.

Zajtra, 28. októbra bude 87. výročie vzniku prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov - Československej republiky. Preto sa vraciame späť o 84 rokov, do roku 1921 na východné Slovensko, najmä do Košíc a Prešova, aby sme vám priblížili atmosféru, aká bola pred a počas tretieho výročia mladej republiky. Zánik Rakúska-Uhorska, vznik ČSR priniesli zmeny vo verejnom živote, na ktoré si ľudia zvykali. Z vojnového obdobia sa ešte stále nevedeli spamätať obce ani jednotlivci, obávali sa návratu monarchie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Oslavám predchádzala návšteva prezidenta

Oslavám 28. októbra predchádzala v septembri v Košiciach návšteva prezidenta Masaryka, ktorú mali Košičania aj všetci, ktorí ho prišli 21. septembra privítať v živej pamäti a dlho na ňu spomínali ako na "veľkú parádu". Prezident pricestoval vlakom z Trenč. sv. Martina (predtým bol v Bystričke) so zastávkou v Mikuláši. Na nástupišti Košickej železničnej stanice prešiel špalierom legionárov a vojakov, vo vestibule zase železničných zriadencov. V parku pred stanicou ho vítali Sokoli v rovnošatách, sto krojovaných dievčat, vojenská hudba, generáli a honorácia žúp a Košíc. Pricestoval s dcérou Dr. Alicou Masarykovou, ktorá bola známa ako obdivovateľka Slovenska, aj s vtedajším ministerským predsedom Dr. Eduardom Benešom s manželkou. Na počesť tejto návštevy vytvoril košický maliar Eugen Krón osobitný grafický list a odovzdal ho prezidentovi. Československý červený kríž ho mal potom predávať v októbri a peniaze sa mali použiť ako pomoc pre chudobné deti v Košiciach.

SkryťVypnúť reklamu

Čo pripravovali

Na októbrovú slávnosť sa všetci dôstojne pripravovali. Osvetový krúžok Československej obce legionárskej pripravil na 2. októbra legionársku zábavu s dôstojníckym divadelným predstavením v prospech Rusov na zmiernenie hladu. Slovenské národné divadlo začalo po dvojmesačnej príprave turné po Slovensku s jednomesačnou sezónou v Prešove. Začala sa 1. októbra predstavením Palárikovho Inkognita s Jankom Borodáčom, Oľgou Orságovou a Andrejom Bagarom. V repertoári mali sedem titulov, od slovenských a českých autorov a Gogoľovu Ženbu. Múzeum v Košiciach pripravilo na október výstavu starých portrétov a miniatúr z celého Slovenska, zapožičaných aj od súkromných majiteľov. Divadelné predstavenie pripravila k oslavám košická Jednota divadelných ochotníkov Kollár a telovýchovná jednota Sokol v Poprade-Veľkej v spolupráci s okolitými jednotami sa predstavila "veľkým cvičením" dorastencov, žien, mužov aj legionárov. Prešovčania si pripomenuli v mestskom divadle nedožitú storočnicu Karla Havlíčka Borovského a košickí maliari zorganizovali výstavu svojich diel a reprodukcií diel českých maliarov. Vojenská posádka s legionármi zorganizovala spomienkovú slávnosť na deň dejín "Československého zahraničného vojska" a revolučného hnutia proti rakúsko-uhorskej monarchii. Prípravy na 28. október narušila správa zo 6. októbra o atentáte na ministerského predsedu Dr. Eduarda Beneša, ktorému podľahol. Bola to, našťastie poplašná správa a nezakladala sa na pravde. Šírila sa až na Podkarpatskú Rus. Kvôli nej aj ďalším a tiež kvôli možným výtržnostiam boli prijaté

SkryťVypnúť reklamu

Opatrenia na ochranu verejného poriadku

Sústreďme sa na posledný októbrový týždeň. Vtedy polícia dôslednejšie kontrolovala dodržiavanie policajnej hodiny v reštauráciách, kaviarňach a hostincoch. Od 27. októbra do konca mesiaca platil všade na území republiky zákaz predaja alkoholických nápojov, piva a vína. Ústredné riaditeľstvo Československej tabakovej réžie oznámilo, že od 26. októbra pozastavuje na krátke obdobie predaj cigariet Zora a Športka pre civilné obyvateľstvo a ich zásoby dajú k dispozícii vojsku. V roku 1921 bolo v ČSR devätnásť tabakových tovární, ktoré po vzniku ČSR doplnili novým strojovým zariadením na výrobu cigariet. Týždeň pred celoštátnymi oslavami bolo obmedzené aj odosielanie súkromných telegramov a boli predpísané jazyky, v ktorých ich mohla pošta prijať a odoslať: slovenčina, čeština, nemčina, ruština, poľština, srbochorvátčina, francúzština, taliančina a rumunčina. Odosielateľ telegramu musel uviesť svoju adresu a tú aj hodnoverne preukázať. Všetky telegramy podrobili dôkladnej cenzúre. Toto opatrenie malo vylúčiť akúkoľvek možnosť kontaktu v prospech snáh obnoviť monarchiu. Všetky súkromné telegrafické stanice boli prechodne zatvorené.

Protihabsburská demonštrácia

Od 26. októbra prebiehali manifestácie na podporu republiky. V Prešove bola v dvorane Župného domu, kde sa okrem Prešovčanov zhromaždili aj obyvatelia okolitých obcí, najviac z Kendíc. K šarišskému županovi prišla delegácia gazdov z obce Sviňa s vyhlásením, že tamojší muži sa dobrovoľne hlásia za obrancov republiky a ak to bude potrebné, pridajú sa aj z iných obcí, lebo všetci sú proti snahám Habsburgovcov o reštauráciu monarchie.

V Košiciach bola protihabsburská demonštrácia na Hlavnej ulici. Zánik monarchie sprevádzali aj také emotívne reakcie, ako ničenie jej symbolov a pamätníkov. Každá zmena štátneho zriadenia spôsobuje aj takéto konanie ľudí, ktoré je dôsledkom eufórie, kde víťazí davová psychóza. Jedným zo symbolov monarchie bola kráľovská koruna na budove lekárne "U uhorskej koruny" na rohu Hlavnej a Mlynskej ulice v Košiciach, pevne zamurovaná do múru. Už bola prikrytá vrecovinou, aby ľudí zbytočne nedráždila a bola pripravená na demontáž podľa Zákona na ochranu republiky. Lekáreň bola na prízemí Hegedüsovho činžového domu, ktorý bol prvým trojpodlažným domom v Košiciach. Lekáreň patrila Leopoldovi Molnárovi, ktorý sa stal aj majiteľom domu. Niektorí z demonštrujúcich sa pokúšali korunu z múru odstrániť, ale bola privysoko. Na druhý deň prišli odborníci s robotníkmi, ktorí korunu z múru vysekali a na dlažbe rozbili. Podobný osud mali aj niektoré pamätníky, pripomínajúce monarchiu.

Dejiny, vlastne ľudia, zopakovali ničenie pomníkov, keď z Hlavnej ulice v Košiciach pred parkom pri Michalskej kaplnke odstránili symbol Československej republiky, ktorým sa stal jeden z jej tvorcov generál Milan Rastislav Štefánik. Kam odviezli bronzovú sochu roztaviť, to žiaden z aktérov tejto "akcie" neprezradil.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 222
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 245
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 064
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 087
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 782
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 201
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 566
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu