zaobchádzaním znehodnotili alebo ich úplne odstránili. Je to jav, ktorý sa dotýka mnohých našich miest a dedín.
Pri vstupe do mesta po štátnej ceste od Prešova o pravej strane pred gréckokatolíckym kostolom upúta každého návštevníka mesta "Pamätník padlým v prvej svetovej vojne". Na kamennom podstavci je plastika ležiaceho leva, ktorého tvorcom bol akademický sochár Felix Faragó. Pamätník bol odhalený 25. augusta 1918 ešte pred vznikom prvej ČSR. Vtedy mal lev otočenú hlavu na východ, ale po vzniku prvej ČSR sa jeho poloha zmenila o 180 stupňov symbolicky s hlavou tentokrát na západ. Pri soche je mramorová tabuľa a na nej v maďarskom jazyku nápis, ktorého preklad do slovenčiny je nasledujúci: "Hrdinským synom, ktorí vo svetovej vojne preliali krv, s pocitom vďaky za vyhnanie nepriateľských vojsk. Postavilo obecenstvo Giraltovského okresu". Zvláštne sú okolnosti , za ktorých bola plastika postavená.
V Giraltovciach sa vystriedalo veľa zemepánov a po nich veľkostatkárov, po ktorých sa zachovali honosnejšie sídla v podobe kaštieľov a jeho skromnejšie, ktoré bolo označované ako zemianska kúria. Pre súčasnosť sa zachoval len dva kaštiele.
Z kaštieľov je najvzácnejší barokovo-klasicistický z 18. storočia, ktorý dali postaviť Šemšeiovci. Je to jednopodlažná bloková stavba s asymetrickým osovým usporiadaním na hlavnom priečelí. Nad vchodom do budovy aj nad niektorými oknami sa nachádzajú klenby. Kaštieľ má manzardovú strechu. Jeho zariadenie s okolitým parkom už veľa rokov slúži pre potreby zdravotníctva, v ktorom sú umiestnení mentálne postihnutí ľudia.
Ďalší z kaštieľov je podstatne mladší a pochádza z polovice 19. storočia, patril veľkostatkárom Banovcom. Je to klasicistická stavba s dvoma bočnými rizolitmi. V strede priečelia sú zaujímavé vejárovité schody a vo vnútri pruské klenby a niekde aj rovné stropy. Zaujímavé sú na ňom aj okná. Tretí z kaštieľov, ktorý patril Szirmayovcom, pred niekoľkými desiatkami rokov odstránili a namiesto neho mesto postavilo kultúrne stredisko. Budova je pomerne nevkusná a nenahradila pôvodný kaštieľ. Bývalý kaštieľ bol obkolesený kamenným múrom a z pomerne rozsiahleho dendrologického parku sa zachovali len zbytky, ale aj tak návštevníkov zaujme vzácny košatý dnes už 570 ročný dub.
Zo sakrálnych pamiatok mesta najviac zaujme najstarší kostol, ktorý tam bol postavený ešte v prvej polovici 17. storočia. Patrí evanjelickej cirkvi a dali ho pôvodne postaviť už spomínaní Šemšeiovci. Kostol sa postupne menil a z pôvodnej stavby sa pre dnešok zachovala len jeho renesančná veža. Kostolná loď sa postupne menila a kostol takto pri oprave v roku 1738 dostal podobu barokovej stavby. Pri kostole sa nachádza podoba Eskulapovej palice s ovinutým hadom, ktorý je symbolom lekárstva. Na stene kostola z jeho vonkajšej strany je umiestnená Pamätná tabuľa Adamovi Hlovíkovi, ktorý v Giraltovciach pôsobil ako duchovný evanjelickej cirkvi.
Pri štátnej ceste, kde sa nachádza plastika ležiaceho leva sa nachádza v poradí druhý najstarší gréckokatolícky kostol zasvätený Matke Ustavičnej pomoci, ktorý ale patrí k mladým stavbám z roku 1938. Tretí z kostolov Giraltoviec stojí na kopci vľavo pri vstupe do mesta od Prešova a tvorí akoby dominantu mesta Giraltoviec. Patrí r. k. cirkvi a bol postavený v roku 1942 počas Slovenského štátu. Je zasvätený patrónom Európy a slovanským vierozvestcom sv. Cyrilovi a Metodovi. Okrem týchto kultúrno-historických pamiatok sa nachádza v parku pred mestským úradom Matka s dieťaťom v náručí a ďalší pamätník pri r. k. kostole na kopci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.