domácnosti od januára vyššia o 8 až 9 percent.
Pre rodinu v trojizbovom byte to znamená, že za elektrinu zaplatí mesačne asi o 100 korún viac. Výraznejšie viac zaplatia majitelia rodinných domov, ktorí elektrinu používajú na ohrev teplej vody alebo vykurovanie.
Takýto odhad nárastu cien elektriny zverejnil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Vychádza z údajov, ktoré mu zasielajú elektrárne a distribučné spoločnosti.
Tri distribučné spoločnosti pôsobiace na Slovensku v týchto dňoch dokončujú definitívne návrhy svojich cenníkov. O ich konečnej podobe by mal rozhodnúť regulačný úrad v novembri. "Predpokladané zdraženie je len odhadom na základe dnes známych čísel. Reálne sa to ešte môže zmeniť," povedal Miroslav Škorník z úradu.
Ľudia sa musia pripraviť aj na rast cien tovarov a služieb.
Podnikatelia si totiž náklady na energie môžu premietnuť do konečných spotrebiteľských cien. "Zvýšenie cien elektriny pre podnikateľov by sa nemalo priveľmi líšiť od zmien pre domácnosti," povedal hovorca Západoslovenskej energetiky Ján Orlovský.
Najlacnejšiu elektrinu majú dnes ľudia na západe krajiny. Je to spôsobené odlišnou infraštruktúrou - na strednom a východnom Slovensku je viac malých obcí a zložitejší terén. Zásobovanie na západe je menej nákladné.
Najnižšie zvýšenie cien sa očakáva v najbohatšom regióne krajiny, na západnom Slovensku, kde sa ceny nezvyšovali ani tento rok.
O 10 až 30 percent by v januári malo v závislosti od regiónu zdražieť aj vodné a stočné. Naopak plyn, ktorý je od októbra o pätinu drahší, asi zlacnie. Od plynu sa budú odvíjať aj ceny tepla.
Autor: mk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.