1989. Podľa neho tam odzneli "rýdzo" politické požiadavky aj na odstúpenie vlády.
Šéf policajných odborov Miroslav Litva tvrdí, že z tribúny takéto výzvy nezazneli. Podľa našich informácií sa výzva "odstúpiť" ozvala z davu.
Palka pokus o politizáciu polície neprekvapuje, keďže na čele odborárov stojí "stará komunistická štruktúra Litva". Litva to nazval "lapaním po vzduchu", ale potvrdil, že do novembra 1989 bol v komunistickej strane.
Palko vníma demonštráciu názorov niektorých policajných odborárov ako porušenie etického kódexu policajta a pohrozil, že tí, ktorí kódex opäť porušia, "budú z policajného zboru prepustení". Podľa Litvu je medzi policajnými odborármi "tlak na ďalšie protestné akcie", ale radi by sa tomu vyhli.
Palko Litvu predvčerom odvolal z funkcie šéfa odboru vedeckotechnického rozvoja na ministerstve vnútra, lebo ako odborový predák klamal o platoch policajtov.
Odborári včera tvrdili, že policajt v 1. triede so základnými príplatkami a 13. a 14. platom dostane v hrubom 10 033 korún. Mnisterstvo vnútra tvrdí, že policajt, ktorý ide do výkonu, je okamžite zaradený do 3. platovej triedy a mal by aj po valorizácii dostať mesačne priemerne 13 300 korún.
Litva chápe svoje odvolanie ako problém systému, ktorý mnistrovi umožňuje "likvidovať nepohodlných policajtov". Litva odvčera pôsobí v polícii ako starší referent oddelenia rádiového spojenia.
Ďalším potrestaným má byť aj podpredseda odborárov Marián Magdoško. Za ministerstvo vnnútra je v dozornej rade Spoločnej zdravotnej poisťovne a minister vraj už požiadal o zvolanie valného zhromaždenia so žiadosťou odvolať ho z dozornej rady.
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.