Čechov a Slovákov už takmer 13 rokov neexistuje. Dvadsiaty ôsmy október 1918 v sebe podľa nich totiž nesie aj pripomienku vzniku demokratického štátu. Piatok je v Česku dňom pracovného pokoja.
"Deň 28. október nebol iba vznikom spoločného štátu Čechov a Slovákov, ale predovšetkým to bol vznik demokratického štátu. A ja pevne verím, že všetci Česi a Slováci si 28. októbra pripomenú, že to je deň, keď sme dostali dar demokracie," povedal predseda českej koaličnej KDU-ČSL Miroslav Kalousek.
Podobný názor zastáva aj bývalý šéf českej diplomacie, sociálny demokrat Jan Kavan. "Dátum 28. október jednoducho zostane tým, čím je - to znamená, spomienkou na štát, ktorý bol demokratický, prosperujúci a v ktorom Česi a Slováci dobre žili," uviedol bývalý minister. Skutočnosť, že spolužitie Čechov a Slovákov sprevádzali aj problémy, považuje Kavan za prirodzený jav, ktorý hodnotu vzniku spoločného štátu neznižuje.
Veľká časť dnešnej českej politickej elity sa netají tým, že rozdelenie federácie v roku 1992 nebolo nevyhnutné a že by prípadné referendum vtedy skončilo v prospech zachovania spoločného štátu. S odstupom rokov panuje jednoznačné uspokojenie, že Praha aj Bratislava sa stali členmi NATO aj EÚ. "Vznikom Československa bol položený aj základ toho českého štátu, ktorý je dnes, takže si myslím, že to má svoje opodstatnenie, že to je štátnym sviatkom. Obecne mi je ľúto, že sa spoločný štát Čechov a Slovákov rozpadol, ale dnes to postavenie v rámci EÚ máme rovnaké a vzťahy sú dobré. Takže nakoniec to skončilo dobre," poznamenal sociálnodemokratický poslanec a exminister zdravotníctva Jozef Kubinyi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.