Nedeľa, 1. november, 2020 | Meniny má Denis, DenisaKrížovkyKrížovky

KLOBÚK DOLU - Rozhodca sa ospravedlnil Košičanom!

Košice - Po stretnutí 12. kola II. futbalovej ligy MFK Košice - Slovan Bratislava sa veľké polemiky viedli okolo sporného gólu slovanistu Polgára,

ktorý v 56. minúte upravil na 1:2. Košičania napokon päť minút pred koncom vyrovnali na konečných 2:2. Iba zopakujeme, že po vyhratom súboji s brankárom Pulenom smerovala lopta z hlavy Chlebeka do opustenej brány. Na čiare ju ešte hlavou tečoval Peter Polgár. A práve o tomto momente sa hovorilo. Polgár bol v jasnom postavení mimo hry. Keby sa lopty nedotkol, nik by nič proti gólu nenamietal, takto bol oheň na streche.

Oproti hlavnej tribúne bol druhým asistentom rozhodcu Gabriel Bacsa z Veľkého Krtíša. Na druhý deň po zápase nám tvrdil, že videl aj šot, ktorý ho uistil v správnosti jeho rozhodnutia počas stretnutia. Podstatné preň bolo postavenie P. Polgára, ktorý pri hlavičke Chlebeka stál na úrovni dvoch brániacich hráčov.

Predvčerom nám nečakane zatelefonoval rozhodca Gabriel Bacsa so zaujímavou prosbou, ktorá sa v našich zemepisných šírkach len tak nevidí. Napokon, sami posúďte obsah emailovej správy:

Vážený pán T. Petro,

prostredníctvom Vašich novín Korzár, by som sa chcel ospravedlniť funkcionárom, hráčom a fanúšikom MFK Košice za moje nesprávne rozhodnutie v stretnutí MFK Košice - ŠK Slovan Bratislava hrané dňa 15. 10. 2005, kde som ako AR-2 uznal druhý gól v prospech hostí, ktorý nemal platiť.

S úctou Gabriel Bacsa

Priznáme sa, že nám táto žiadosť takmer vyrazila dych. Toto ospravedlnenie nepotrebuje naozaj žiadny komentár. Nedalo nám však, aby sme nespomenuli aj slová G. Bacsu do telefónu: "Dúfam, že Košiciam po tomto verdikte nebebudú chýbať práve tieto body k postupu." Uistili sme ho, že ak v sebe našiel odvahu a ospravedlnil sa, tak podobne sa zachovajú i funkcionári, hráči a tréneri MFK Košice v prípade, ak by nevyšiel postup. Čiže, nehľadali by vinu práve v tomto inkriminovanom okamihu. Rozhodca je súčasťou hry a má tak isto právo na omyl. Rovnako tak i hráč. Nepremení jedenástku? Stalo sa, ale život ide ďalej! Samozrejme, že u arbitrov chyby kričia viac, ako u hráčov a je pochopiteľné, že všetci tlačia na to, aby sa minimalizovali, ale, ak sa nejaká vyskytne a je tu úprimné oľutovanie, tak sa na ňu musí raz a navždy zabudnúť a nepripomínať ju pri príležitostiach, keď sa to niekomu hodí. Košiciam už nik body nevráti. Musíme len kvitovať postoj G. Bacsu. Nezahral sa na mŕtveho chrobáka, ale chlapsky priznal chybu. Obrovsky si vylepšil kredit nielen v očiach Košičanov.

ČO VY NA TO? - Čo hovoríte na ospravedlnenie rozhodcu Gabriela Bacsu?

Ján KOZÁK, tréner MFK: "Tento verdikt ovplyvnil výsledok zápasu, pretože Slovan sa ocitol v situácii, keď mu stačilo len brániť. Stáva sa to vo futbale. Od rozhodcu Bacsu je chlapské, keď sa takto vyjadril. Tiež je len človek, ktorý môže robiť chyby, ale toto bol ozaj evidentný omyl. Stáva sa. Priznal si chybu, život ide ďalej."

Ivan KOZÁK, obranca MFK: "Myslím si, že treba dať klobúk dolu. Všetci robíme chyby. Toto ospravedlnenie je podľa mňa raritou na Slovensku. Ešte som nepočul o žiadnom rozhodcovi, že by si takto verejne priznal chybu. Je to veľké pozitívum a bodaj by si z neho zobrali príklad aj ostatní. Išlo o dosť závažný omyl, lebo hostia išli do vedenie, no všetci robíme chyby. Ospravedlnenie rozhodcu hodnotím veľmi pozitívne a som z neho dosť prekvapený."

Jozef MAJOROŠ ml., kapitán MFK: "Výsledok platí, už s tým nič nenarobíme. Každopádne je sympatické, ak si rozhodca takýmto spôsobom uzná chybu. Nám to síce body nevráti, ale určite je to pekné gesto. Chyby sa robia. Napokon futbal je o chybách. A rozhodca patrí k futbalu. S takým niečim som sa ešte nestretol."