neprijatie slovenského registra emisných kvót do európskeho. Bratislavská komoditná burza s napätím čaká, kedy sa tak stane, emisie by ju totiž mohli značne oživiť.
Zväzy sa sťažujú
Spustenie registra emisií odďaľuje požiadavka Európskej komisie, ktorá chce znížiť kvótu z 30,5 milióna o niekoľko desiatok tisíc ton emisií. Proti zredukovanej kvóte sa ohradili priemyselné zväzy. Podľa Republikovej únie zamestnávateľov je zníženie neoprávnené a mohlo by spôsobiť priame škody a obmedzenie chodu niektorých fabrík. Podobne kritický postoj zaujal Zväz hutníctva a ťažobného priemyslu.
Najväčší producent oxidu uhličitého U.S. Steel Košice dal už pred časom podnet na Najvyšší súd, pretože sa cítil byť pridelenou kvótou ukrátený. "Ďalšie zníženie kvóty pre Slovensko nás značne znepokojuje. Môže ohrozovať aj ostatné priemyselné firmy na Slovensku," povedal hovorca košických oceliarní Ján Bača.
Sťažnosti priemyselných firiem sa preniesli na predstaviteľov štátu. Minister životného prostredia László Miklós pred časom vyhlásil, že komisia sa nevyhne žalobe a súdnemu sporu, ak neodvolá svoj zámer znížiť Slovensku pridelenú kvótu na vypúšťanie skleníkových plynov.
Burza dúfa
Podmienkou obchodovania s emisiami na bratislavskej komoditnej burze sú úspešne uzavreté rokovania s Európskou komisiou. Komisia odobrí spustenie registra prijatím do európskeho registra emisných kvót. Správca slovenského registra Dexia banka je pripravená už dávno. Na povolenie prístupu čaká od apríla.
Po stagnácií iných obchodov si mnoho od obchodu s emisiami sľubuje samotná komoditná burza. "Po zavedení výkupných cien na obilie od Európskej únie sa zdeformoval trh s obilninami. Aj obchod s ostatnými komoditami pomaly klesá. Zavedenie elektronického obchodovania s emisiami prinesie burze oživenie," povedal generálny sekretár burzy Ivan Poliačik. "Rátame, že približne desať percent vydaných emisií bude obchodovateľných, napríklad formou predaja na burze."
Podľa Poliačika sa s emisiami začalo obchodovať od prvého augusta. "Zatiaľ však ide iba o obchody typu forward, čo znamená zmluvne dohodnutú kúpu tovaru v budúcnosti. Keďže spustenie národného registra kvót, pôvodne plánované na september, sa oneskorilo, brokeri boli skeptickí a forwardové obchody sa nerealizovali."
(ip)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.